Současný propad je větší než ten ve třicátých letech. Tehdy trvalo roky, než se plně projevil, nyní ekonomika zkolabovala během pár týdnů. Mnozí se domnívají, že se zase velmi rychle zotaví, ale to je omyl. Pro Der Spiegel to uvedl známý Nouriel Roubini, podle kterého se sice ekonomická aktivita ve druhém pololetí letošního roku zvedne, ale rozhodně nedosáhne úrovní z období před pandemií. A to ani v roce 2021.
„Akciový trh lže sám sobě, investoři sází na další stimulační balíčky a prudké oživení zisků. Pro lidi ve Spojených státech to ale neznamená nic. Na Wall Street udávají směr velké korporace, zejména jde o banky a velké technologické firmy. Ty krizi přežijí, protože stát je nikdy nenechá padnout. Budou propouštět, snižovat náklady a nakonec budou mít více tržní síly než na začátku. Ale menší firmy takové věci nemohou dělat a padnou. Každá druhá restaurace v New Yorku podle mého názoru zbankrotuje, ale McDonald’s přežije,“ uvedl ekonom.
Podle Roubiniho drží nejbohatších 10 % Američanů 80 % všech akcií, ale 75 % Američanů žádné akcie nedrží. Naopak podle průzkumu Fedu nemá 40 % Američanů ani 400 dolarů pro případ finanční nouze. A tato nouze je podle ekonoma nyní a právě proto lidé vycházejí do ulic. Je to vidět i na tom, kolik demonstruje mladých bílých lidí. Jsou to často ti, kteří mají zkrácené pracovní úvazky, často již nedostávají státní podporu a v tuhle chvíli nemají z čeho platit účty za telefon a nájem.