Zadejte hledaný výraz...

Riziko citelného oslabení koruny

V posledních necelých čtrnácti dnech koruna profitovala z relativně optimistické nálady na světových trzích. Na konci minulého obchodního týdne sice část svých zisků odevzdala, nejednalo se však o nijak výrazný posun. I přesto, že si v příštích dnech dokážeme představit pohyb směrem k hranici 27 euro, strašák citelného oslabení stále nezmizel.

Znovuotevření ekonomik

Hlavní vlna koronavirové tržní nervozity odezněla. Světové trhy aktuálně profitují nejen z fiskální, ale obzvlášť z monetární expanze, která zajistila příliv klíčové likvidity. Optimismus podporuje vidina brzkého otevírání dosud uzavřených ekonomik napříč celým světem.

Tento optimismus živí uklidnění kolem emerging markets, kterými jsou zahraniční rezervy. Za poslední dva týdny se nikterak výrazně nezměnily objemy amerických dluhopisů, které zahraniční centrální banky drží na účtech Fedu. Tento segment byl v době vrcholu tržní koronavirové krize pod silným tlakem tím, jak měnové autority, zejména ty z rozvojových zemí, intenzivně poptávaly dolarovou likviditu. K tomu aby ji získali, prodávaly držené Treasuries. Tento proces se však postupem času uklidnil, především díky Fedu a jeho swapovým linkám, byť ne každá centrální banka na ně dosáhne.

Vzhledem k tomu, že koruna spadá do koše rizikových změn a nepodléhá krizi zahraniční rezerv nehraje tak silnou roli. Tržní sentiment, který je v posledních dnech hlavním hybatelem kurzu domácí měny tak přelil nervozitu z ostatních rozvojových trhů.

Koruna sice reflektuje data přícházející z domácí ekonomiky, ale i tak by nemělo jít o natolik citlivou vazbu, která by pro nejbližší dny určila další trend. Trh, podobně jako tomu je i jinde mimo ČR, očekává zhoršení napříč v podstatě všemi trvdými daty. Z důvodu této predikce leze říci, že dopady tragických čísel nejsou až tak zlé. Ale i to se může změnit, například pokud budou reporty dlouhodobě negativně překonávat konsensy trhu.

Předpokladá se, že pokud vydrží aktuální tržní optimismus, koruna by z něj mohla profitovat ve formě posunu k hranici 27 korun za euro. V podstatě by to znamenalo korekci po oslabení, které přišlo po rozhodnutí ČNB snížit sazby o více než byl tržní konsensus. Určitý stablizátor nálady by mohl být rovněž fakt, že prognóza centrální banky pracuje pro zbytek čtvrtletí se stabilitou sazeb.

Otevírání ekonomik není bez rizika

Světové trhy se v tuto chvíli soustředí na možné znovuotevření ekonomiky. Jedná se nepochybně o pozitivum, nikoli však bezrizikové. Pokud by došlo vinou obnovy chodu ekonomik k další vlně nárůstu počtu nakažených koronavirem, případně i počtu mrtvých, na trhy by se vrátila negativní nálada spjatá se strachem z dalších karantén a uzavření. Nejzranitelnější jsou v tomto případě aktiva rozvojových trhů. Vlna pesimismu by tak mohla vést k výprodeji koruny směrem až k hranici 28 korun za euro.

Možné oslabení

Jelikož je případná další vlna koronaviru těžko předvídatelná, je minimálně potřeba o této hrozbě vědět. Pokud by se tento pesimistický scénář nevyplnil, mohla by se koruna v příštích týdnech až měsících udržet v pásmu 27,00 až 27,50 za euro. Na prahu nejistého otevírání ekonomik nelze v tuto chvíli předvídat optimistický posun pod 27 korun za euro. Je tu tedy stále riziko možného oslabení domácí měny. To zřejmě bude platit do doby, než bude jasnější, že je pandemie koronaviru opravdu pod kontrolou a nehrozí její další vlna.

Dále čtěte:

Uvolnění opatření by mělo pozvednout ekonomickou situaci

Objemy obchodů na pražské burze téměř zpět u normálu

Zdroj: kurzy.cz


Vydáno
12. 5. 2020
Tagy