Zadejte hledaný výraz...

Rekordní propad japonské ekonomiky za 2. čtvrtletí

Hrubý domácí produkt (HDP) Japonska se ve druhém čtvrtletí snížil mezičtvrtletně o 7,6 procenta. Jde tak o nejhlubší propad od roku 1980, kdy se tato data začala sledovat. V meziročním srovnání klesl HDP o rekordních 27,8 procenta (původně se odhadoval pokles 27,2 procenta).

Pokles již třetí čtvrtletí v řadě

Třetí největší ekonomika světa klesla již třetí čtvrtletí za sebou. Soukromá spotřeba, který se na výkonu japonské ekonomiky podílí více než polovinou, klesla o 8,2 procenta, kapitálové výdaje se snížily o 1,5 procenta a vládní výdaje klesly o 0,3 procenta.

Tři čtvrtletí hospodářského propadu snížily velikost reálného HDP na 485 bilionů jenů (100 bilionů korun). Jde o minimum od druhého čtvrtletí roku 2011. Smazal se tak přínos ekonomického programu Abenomics, který v roce 2012 zavedl premiér Šinzó Abe. Jeho hlavními body jsou uvolněná měnová politika, fiskální podpora prostřednictvím vládních výdajů a strukturální reformy.

Propad japonského HDP za druhé čtvrtletí je sice slabší než ve Spojených státech, kde činil 32,9 procenta, ale je výrazně vyšší než pokles z prvního čtvrtletí 2009, kdy se globální ekonomika vzpamatovávala z dopadů kolapsu americké investiční banky Lehman Brothers a následné finanční krize. Pokles japonské ekonomiky tehdy činil 17,8 procenta.

Průmyslová produkce

Průmyslová produkce v červnu vzrostla o 1,9 procenta, jedná se tak o zlepšení oproti poklesu o 8,9 procenta v květnu. Analytici však očekávali růst o 2,7 procenta. Jde o první mezičtvrtletní růst průmyslové výroby od února, a to především díky růstu výroby automobilů ( růst o 28,6 procenta oproti květnovému propadu o 24,3 procenta), výrobních strojů (+10,2 procenta, v květnu -11,8 procenta) a plastových výrobků (+6,1 procenta, v květnu -11,3 procenta). V meziročním srovnání zaznamenala průmyslová produkce pokles o 18,2 procenta, analytici očekávali pokles o 17,7 procenta.

Ve třetím čtvrtletí se ekonomika vrátí k mírnému růstu

Ekonomové odhadují, že v nynějším čtvrtletí se japonská ekonomika zotaví jen mírně. Spotřebitelé si totiž vzhledem k novým případů nákazy koronaviru hlídají výdaje.

Takeši Minami z organizace Norinchukin Research Institute očekává, že ve čtvrtletí od července do září se ekonomika vrátí zase k růstu. Ovšem celosvětově je oživení podle něj všude mimo Čínu pomalé.

Dále čtěte:

Spotřebitelské ceny v červenci mírně vzrostly

Nejdůležitější zprávy o koronaviru v Česku

Zdroj: ČTK; Reuters, tradingeconomics.com


Vydáno
17. 8. 2020
Tagy