Podle analytiků se recese české ekonomiky na trh práce negativně projeví až v horizontu následujících měsíců. Růst nezaměstnanosti čekají jak po zbytek letošního roku, tak pravděpodobně i v následujícím roce.
Postižená ekonomika
Analytik Generali Investments Radomír Jáč uvedl, že nárůst míry nezaměstnanosti je pro květen zcela atypický. Na jaře totiž míra nezaměstnanosti obvykle klesá s rozjezdem prací v zemědělství, stavebnictví či cestovním ruchu. Celá ekonomika včetně trhu práce je však nyní postižena opatřeními proti šíření koronaviru. Odvětví, jako veřejné stravování, hotelnictví, obchod a doprava, jsou podle něj ta, kde se dopady koronaviru projevují nejvíce.
Trh práce ještě není z nejhoršího venku
Nárůst nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice je ve srovnání s okolními státy relativně nízký. Podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera v tom vedle vládních programů na udržení zaměstnanosti a přehřátý trh práce před příchodem pandemie hrají roli také výpovědní lhůty. Růst nezaměstnanosti bude podle něj pokračovat patrně po zbytek letošního roku. Dosavadní relativně nízký růst nezaměstnanosti tak nemusí znamenat, že je tuzemský trh práce z nejhoršího venku.
Vyšší míra nezaměstnanosti v druhé polovině roku
Část pracovních míst dosud podpírají vládní záchranné programy, které však budou postupně končit. Tím se podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky zvýší tlak ve firmách na propouštění nadbytečných lidí. Pokles HDP ve 2.čtvrtletí bude ještě mnohem výraznější. Teprve poté začnou firmy sčítat ztráty a reagovat na situaci optimalizací nákladů.
Pokud se bude vývoj ubíhat tímto směrem, očekávají se výraznější nárůsty lidí bez práce až během druhé poloviny roku. Podle Růžičky může míra nezaměstnanosti v závěru roku přesáhnout šest procent a počet lidí bez práce se tak přiblíží půl milionu.
Dále čtěte:
V květnu přibylo nejvíc nezaměstnaných od února 2018
Proč má ČR nejvyšší inflaci v celé EU?
Zdroj: ČTK