Podle evropského statistického úřadu Eurostat klesla průmyslová výroba v eurozóně v dubnu oproti předchozímu měsíci o 17,1 procenta, v celé Evropské unii pak o 17,3 procenta. Jde tak o nejvýraznější propad od začátku měření a mnohem hlubší pokles než za finanční krize let 2008 a 2009. Duben byl měsícem, kdy ekonomika z velké části stála kvůli opatřením proti šíření koronaviru.
Průmyslová výroba klesla ve všech státech, za které jsou data k dispozici. Největší meziměsíční propad zaznamenalo Maďarsko, konkrétně o 30,5 procenta. Za ním pak následuje Rumunsko s 27,7 procenta, Slovensko pak registruje pokles výroby o 26,7 procenta. Pokles v České republice činil 23,4 procenta. (Průmysl v dubnu poklesl o třetinu)
Eurostat uvedl, že na průmyslovou výrobu v dubnu měla zásadní vliv opatření proti šíření koronaviru. Propad za finanční krize z konce roku 2008 a začátku roku 2009 byl mnohem mírnější, tehdy se pohyboval jen od tří do čtyř procent. Průmyslová výroba v eurozóně i v celé EU v dubnu klesla na úroveň, na které byla naposledy v polovině 90. let.
V meziročním srovnání pak průmyslová výroba v eurozóně klesla o 28 procent, v celé EU pak o 27,2 procenta. I v tomto případě jde o rekordní číslo ve srovnání s globální finanční krizí před více než deseti lety. V dubnu 2009 klesla výroba v eurozóně meziročně klesla o 21,3 procenta, v celé EU pak o 20,7 procenta. Meziroční propad v České republice v dubnu činil 33,7 procenta.
Ekonomové v anketě agentury Reuters čekali propad proti březnu o 20 procent, v meziročním srovnání pak o 29,5 procenta. Ekonom finančního ústavu Morgan Stanley Jacob Nell uvedl, že tyto hodnoty považují za dno současné krize. Průmyslová výroba je 73 procent pod únorovými hodnotami. Květen by však podle něj měl být ve znamení silného vzestupu, tempo zotavení však není ještě jisté.
Obavy z dalšího oslabení průmyslu
Analytik společnosti Deloitte David Marek uvedl, že propad průmyslové výroby napříč Evropou se dal očekávat vzhledem k tomu, že téměř všechny země byly donuceny zavést opatření proti koronaviru. Z dat je podle něj patrné, že to nejvíce odnesl průmysl v zemích střední a východní Evropy. Obává se také, že celkový průmysl v Evropě bude chřadnout v důsledku slabé poptávky ze strany firem i domácností.
Dále čtěte:
Spotřebitelské ceny v květnu stouply o 2,9 procenta
Viroložka Peková o původu koronaviru a vývoji situace
Zdroj: ČTK; novinky.cz