Foto: auto.cz
Meziroční pokles průmyslové výroby v Česku se po očištění o kalendářní vlivy zvýšil na 33,7 procenta z 12,5 procenta v březnu. Propad byl ve všech odvětvích, nejvyšší byl u výroby aut. Stavební produkce v Česku se po březnovém poklesu o 0,3 procenta v dubnu reálně meziročně snížila o 4,6 procenta. Koronavirová krize se negativně projevila zejména v pozemním stavitelství.
Podle údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) je propad největší od roku 2001, odkdy ČSÚ vede srovnatelnou řadu. V březnu a dubnu se kvůli opatřením vlády proti šíření koronaviru a narušením výrobních řetězců zastavil chod řady firem. Výrobu zastavily všechny tři velké automobilky. Údaje o průmyslu za duben jsou očištěné o vliv počtu pracovních dnů, ČSÚ tato data začal letos upřednostňovat.
Hlavní ekonom ING Jakub Seidler uvedl, že tuzemský průmyslová výroba zaznamenala v dubnu nejcitelnější meziroční propad v novodobé historii ČR. Překonala doposud nejvýraznější meziroční pád ve výši 22 procent z února 2009, kdy kulminovala globální finanční krize.
Pokles v automobilové výrobě v dubnu činil 80 procent. Podle Seidlera však byl pokles patrný napříč dalšími odvětvími, která na automobilový sektor navazují. Výroba plastových výrobků propadla o polovinu a kovových výrobků o čtvrtinu.
Hodnota nových zakázek v dubnu meziročně klesla o 42 procent. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 44,6 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 36,3 procenta. Nejvíce se propadly nové zakázky u výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů, téměř o 78 procent. Ve výrobě kovových konstrukcí a kovodělných výrobků byly nové zakázky nižší o čtvrtinu.
Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se meziročně snížil o 3,2 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda klesla o 5,6 procenta.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v dubnu meziročně snížil o 3,2 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda klesla o 5,6 procenta.
Snížení stavební produkce
Meziroční pokles stavební produkce v Česku po březnových 0,3 procenta byl v dubnu celkem o 4,6 procenta. Dopad epidemie koronaviru se projevil zejména v pozemním stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Inženýrské stavitelství (patří do něj z velké části dopravní infrastruktura) v dubnu vzrostlo.
Výroba v pozemním stavitelství se meziročně snížila o 10,5 procenta. V březnu podle údajů klesla o tři procenta. Produkce v inženýrském stavitelství byla v dubnu meziročně vyšší o 13,5 procenta, v březnu byl její růst 10,5 procenta. V únoru se zvýšila zhruba o pětinu.
Stavební úřady v dubnu vydaly 7012 stavebních povolení, meziročně o 4,9 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 34,6 miliardy korun, což znamenalo pokles o 0,6 procenta.
Zahraniční obchod
Zahraniční obchod ČR v dubnu vykázal schodek 26,9 miliardy korun, meziročně to byl horší výsledek o 42,9 miliardy korun. Jde tak o nejnižší obchodní bilanci od vstupu země do Evropské unie. Její celkovou výši ovlivnil zejména propad automobilového průmyslu.
Vývoz z Česka klesl v dubnu meziročně o 39,3 procenta na 191,4 miliardy korun. Jde tak o meziroční propad o více než sto miliard korun. O téměř 30 procent se v dubnu meziročně propadl i dovoz, do Česka zamířilo zboží v hodnotě 218,3 miliardy korun.
Dále čtěte:
Souhrn událostí v ČR během posledního týdne
Jaká opatření se od pondělí uvolňují
Zdroj: ČTK; idnes.cz