V úterý byl po několika minutách zastaven příjem žádostí o záruky na úvěry v programu COVID Praha. Vyřízeny však zatím nebyly ani žádosti v předchozích programech. Z programu COVID II byli vyloučeni pražští podnikatelé a podle sdělení mluvčí byli vyloučeni i z druhé poloviny přechozího programu COVID I.
Většina žádostí v COVIDu I zamítnuta
V programu bezúročných úvěrů pro zasažené podnikatele a firmy Covid I jich bylo kladně vyřízeno jen 200, přičemž dohromady přišlo kolem 3000 žádostí. Podle mluvčí Českomoravské záruční a rozvojové banky Marie Lafantové to má několik důvodů. „Byly to neúvěrovatelné subjekty, které měly v předchozích letech záporný vlastní kapitál, byly v dlouhodobé ztrátě, nadměrně zadlužené. Nebo byla žádající firma v insolvenci, respektive fyzické osoby v exekuci,“ řekla. Lafantová také uvedla, že i přes vysoký počet zamítnutých žádostí žádné peníze z alokované miliardy v programu nezbyly. Podotkla, že v případě Covidu I podnikatelé žádali o větší objem prostředků, než které byly alokované.
Vyřizování úvěrů připomíná loterii – více se dočtete zde
Rychlé vyčerpání COVIDu Praha
Program magistrátu na podporu podnikatelů COVID Praha, který město spustilo v úterý ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB), byl během devíti minut zcela vyčerpán. Program město založilo, protože se pražští podnikatelé nemohli hlásit do vládního programu podpory COVID II. Ministerstvo průmyslu a obchodu městu původně přislíbilo do jeho programu další peníze, ty však město nedostalo.
Primátor Zdeněk Hřib už v pondělí řekl, že pražský program je pouze provizorním řešením a podnikatelům musí pomoci vláda. Podnikatelská sféra by podle něj potřebovala pomoc až 5,5 miliardy korun. V hlavním městě je asi 550 tisíc podnikatelských subjektů, z nichž je 350 tisíc fyzických osob.
Pomoc pražským podnikatelům má háček – více se dočtete zde
COVID II
Podle ČMZRB usnadňuje tento program přístup živnostníkům, malým a středním podnikatelům k provoznímu financování. Je určen pro ty, jejichž ekonomické aktivity jsou omezeny v důsledku výskytu koronaviru a souvisejících vládních opatření. Program je financován ze strukturálních fondů EU, proto není určený na realizaci projektů na území hlavního města Prahy.
Narozdíl od programu COVID I, uspěla v tomto programu většina žádostí. Doposud, ale byla prověřena jen malá část. Do programu COVID II bylo podáno 5900 žádostí, z nichž bylo zatím vyřízeno 253 a schváleno 250.
Podle Mikuláše Ferjenčíka, místopředsedy rozpočtového výboru, panuje velká byrokracie s vyplňováním žádostí. Také je velká prodleva mezi tím, kdy podnikatelé zažádají o podporu a mezi tím, kdy se banka vyjádří.
Plánovaný COVID III
Ministerstvo průmyslu a obchodu přislíbilo Praze do programu COVID Praha další peníze. Ty však nakonec město nedostalo, ale měly by být přesunuty do vládního programu COVID III.
„Žádám pana premiéra Andreje Babiše, aby se program COVID III spustil co nejdříve. Protože pražští podnikatelé nyní bojují o čas. My už jsme udělali maximum, co jsme mohli. Praha nemůže dál suplovat roli vlády,“ uvedl Zdeněk Hřib.
Kvůli vyčerpané částce ČMZRB tedy už teď ukončila příjem žádostí. Podporu každopádně smí čerpat malé a střední firmy se sídlem nebo provozovnou na území Prahy, které realizují projekt na území metropole, a je zaměřena na financování pracovního kapitálu v podobě běžných provozních potřeb.
ČMRZB dodala, že navazující státní program COVID III bude spuštěn na přelomu dubna a května.
Zdroj: novinky.cz; ČT24; Seznam Zprávy