Zadejte hledaný výraz...

Problém s vyplacením Pětadvacítky z exekuovaného účtu

Pokud si OSVČ nechá kompenzační bonus Pětadvacítka vyplatit na účet, který je zatížen exekucí, nemusí banka peníze vyplatit. Finanční správa přitom tvrdí, že bonus exekuci nepodléhá. Zákon tak není úplně dotažený.

Pětapadesátiletá podnikatelka se před pár lety pustila s manželem do projektu, který ovšem zkrachoval. Manželé tak na sebe mají exekuce. Kvůli mimořádným opatřením se navíc ocitla bez příjmu, a tak jako jiní OSVČ požádala stát o vyplacení bonusu z programu Pětadvacítka. Na formuláři uvedla účet u UniCredit Bank, který je obstavený exekutorem. Po ujištění Ministerstva financí a Finanční správy, že jí peníze budou vyplaceny, banka peníze několik dní zadržovala a nechtěla vyplatit. Po týdenním boji a dokazování banka peníze nakonec uvolnila.

Bonus by neměl podléhat exekuci

Finanční správa, která bonusy vyplácí, ve své tiskové zprávě upozorňuje, že kompenzační bonus nepodléhá výkonu rozhodnutí ani exekuci. Doplňuje, že je důležité, aby lidé informovali banku o tom, že prostředky, které jsou jednoznačně identifikovány předčíslím účtu Finanční správy 10719 nepodléhají výkonu rozhodnutí ani exekuci. Problém je však v tom, že jakmile je bonus připsán na účet u banky, ztrácí svůj původní charakter a stává se z něj pohledávka majitele účtu za bankou. Taková pohledávka z účtu již není z exekuce vyjmuta.

Od okamžiku připsání bonusu na účet přistupuje banka k těmto prostředkům jako ke každé jiné pohledávce z účtu. Pro banku ani není reálně jakkoliv evidovat, jaké prostředky, v jaké výši a z jakých zdrojů na účet klienta přicházejí. Pokud je tedy na účtu evidována exekuce, banka do ní musí zahrnout i tuto částku. Majiteli účtu je banka oprávněna z blokovaných prostředků vyplatit prozatím pouze částky, které z exekuce přikázáním pohledávky z účtu vyjímá zákon.

Bonus je tedy majitele účtu pouze do doby, než přijde na obstavený účet. Finanční správa však bonus jiným způsobem než na účet nevyplácí. Mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek uvedl, že banka bohužel musí v této situaci postupovat v souladu s platnými zákony.

Banky nemají oprávnění

Pokyn, který vydalo Generální finanční ředitelství (GFŘ) má váhu pouze určitého zákonného výkladu, který se vztahuje jen k exekucím prováděným finančními úřady. Ostatní subjekty, které provádějí exekuce, tak nejsou pokynem GFŘ vázány. Plocek vysvětluje, že tak v případě ostatních exekucí žádají daného exekutora o jeho souhlas s výplatou kompenzačního bonusu.

Banka je v exekučním procesu jen pasivním vykonavatelem povinností, které jí ukládá zákon. Nemohou tak rozhodovat o tom, zda některé prostředky mohou být z exekuce vyjmuty. Plocek zdůrazňuje, že taková oprávnění náleží výhradně příslušnému exekučnímu orgánu. Tento orgán tak rozhoduje o tom, zda bonus v případě jeho připsání na exekucí postižený účet vyjme z exekuce a vyplatí ho majiteli účtu.

UniCredit Bank není jediná. Právníci ostatních bank řeší podobné případy. Zákon tak není úplně dotažený. Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny, uvedl, že se na ně obrátili jednotky klientů s žádostí o pomoc vyplacení bonusu z exekuovaného účtu. Banky však v tomto případě nejsou oprávněné provést takovou výplatu automaticky. Podle Hrubého by měl stát zaujmout stanovisko, jak by měly banky v těchto případech postupovat.

ČBA navrhuje řešení

Česká bankovní asociace (ČBA) poslal v pondělí 27. dubna Generálnímu finančnímu ředitelství dopis, kde navrhla dvě řešení situace. Buď by mělo být možné posílat bonus i jiným způsobem než na účet, například složenkou. Nebo dočasně upravit občanský soudní řád tak, aby banky získaly oprvánění vyplatit bonus i z exekučně obstaveného účtu bez souhlasu exekutora.

Filip Hanzlík, náměstek výkonného ředitele ČBA, vysvětlil, že v rámci zjednodušení by v tomto přechodném režimu stačilo, aby klient bance předkládal čestné prohlášení majitele účtu, kde by sdělil, o jakou výši prostředků žádá a z kterého programu, případně kdo je plátcem těchto prostředků. Finanční správa se však k návrhům ČBA doposud nevyjádřila.

Mluvčí GFŘ Lukáš Heřtus uvedl, že kompenzační bous má sloužit k zajištění základních životních potřeb žadatele a případně jeho rodiny. Z tohoto důvodu je tak chráněn před exekucí. GFŘ sdělilo svůj nesouhlas s právním názorem přímo ČBA a podle mluvčího bude v této oblasti podnikat další kroky.

Dále čtěte:

Úvěr nedostane každý, kdo o něj požádá

Zdroj: Seznam Zprávy


Vydáno
4. 5. 2020
Tagy