Pondělí 11. ledna je posledním dnem, do kterého se podnikatelé mohou přihlásit k placení paušální daně. Žádost mohou lidé podat na finančním úřadu prostřednictvím datové schránky, poštou nebo osobně. Finanční úřady mají kvůli tomu prodlouženou pracovní dobu, v pondělí jsou otevřeny od osmi do šesti hodin večer.
Do pátku se k dani přihlásilo 25 180 živnostníků. Ministerstvo financí původně očekávalo, že se k dani připojí až sto tisíc živnostníků. V současnosti však očekává, že paušální daň letos využije několik desítek tisíc živnostníků.
Měsíční zálohy u paušální daně je třeba platit do 20. kalendářního dne každého měsíce. Podle přechodného ustanovení v zákoně ale platí jiná lhůta pro zálohu za leden 2021. V tomto případě je třeba lednovou zálohu zaplatit do 22. února.
Podle odborníků je paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s nižším výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odčitatelné položky, slevy na dani ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění.
Vláda schválila, že živnostníci s ročním příjmem do jednoho milionu korun budou moci od 1. ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Pro rok 2021 vychází měsíční částka paušální daně na 5 469 Kč. V částce je započteno minimální zdravotní pojistné ve výši 2 393 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent ve výši 2 976 Kč a symbolických 100 Kč na dani z příjmů.
Paušální daň spočívá v tom, že daná OSVČ platí každý měsíc jen jeden paušální poplatek, ve kterém je započtena platba zdravotního pojistného, sociálního pojistného a daně z příjmu. Znamená to tak méně „papírování“, protože OSVČ už bude komunikovat jen s jedním úřadem, „finančákem“, a nikoli s třemi. Rovněž nebude muset vyplňovat daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.
Jakmile do režimu této daně OSVČ vstoupí, nebude již muset znovu opakovat žádost ani v dalších letech. Finanční správa však doporučuje, aby si živnostníci vedli alespoň evidenci příjmů v určitém rozsahu, aby si kontrolovali, zda v průběhu roku nepřestali splňovat podmínky pro paušální režim.
Dále čtěte:
Přiznání k dani nemovitých věcí bude možné podat do 1. dubna