Podle průzkumu agentury Reuters lze očekávat, že optimismus ohledně vývoje vakcín a silný odraz v ziskovosti firem posune evropské akcie v příštím roce téměř k rekordním maximům. Zdá se tak, že by evropské akcie mohly mít před sebou zářnou budoucnost.
Průzkum agentury Reuters oslovil 26 manažerů fondů, stratégů a makléřů. Ekonomická aktivita by se podle něj mohla vrátit po svém propadu během koronaviru do normálu a index STOXX 600 by se do konce roku 2021 mohl vyšplhat až na 430 bodů, což je jen o kousek pod únorovým rekordním maximem. Znamenalo by to tak skok o 60 procent z březnového minima 268 bodů, kdy karantény po celém světě vyvolaly na globálních trzích útěk do bezpečných aktiv.
Slibné výsledky třech farmaceutických společností ve vývoji vakcín vyvolaly vlnu optimismu na globálních akciových trzích. Poslední průzkum veřejného mínění tuto dramatickou změnu očekávání u indexu STOXX600 signalizuje. V předcházejícím čtvrtletí se hodnota indexu k prosinci odhadovala pouze na 375 bodů, k prosinci 2021 na 410 bodů.
„Evropské ekonomiky a trhy mohou díky zlepšení globálního výhledu hodně získat,“ uvedl Tomas Hildebrandt, hlavní portfolio manažér a stratég Evlia Bank v Helsinkách. „Očekáváme, že pandemie bude potlačena, vztahy mezi USA a Čínou se budou zlepšovat, což podpoří globální obchod, a že bude pokračovat globální ekonomické oživení.„
Zároveň však varoval, že je tu stále velké riziko nejistoty. Možná rizika pro evropské akcie mohou vzniknout během dalších karanténních opatření, při neúspěchu ohledně dohody o brexitu a pomalé politické reakci Evropské unie na zmírnění ekonomických škod pandemie.
Optimistická nálada díky vakcínám
Po slibných výsledcích farmaceutických společností AstraZeneca, Moderna a Pfizer zůstává nálada v tomto měsíci nadále optimistická. Roste také přesvědčení, že vakcíny budou ve velké části Evropy k dispozici již na začátku příštího roku.
Od oznámení Pfizeru v pondělí 9. listopadu se celosvětový ekonomický výhled neustále zlepšuje. Index PMI pro budoucí produkci v eurozóně poskočil na 60,1 bodu v listopadu z říjnových 56,5 bodu. Jde tak o nejvyšší hodnotu od února.
9.11. | Vakcína Pfizer/BioNTech proti COVID-19 je na 90 procent účinná |
16.11. | Moderna oznámila, že její vakcína má 94,5 % účinnost |
23.11. | Vakcína od firmy AstraZeneca vykazuje průměrnou účinnost 70 % |
Akciím, které byly koronavirovou krizí zasaženy nejvíce (ropa, banky, cestování a volný čas), se však nedařilo. Očekává se, že budou opět v oblibě, až investoři přesedlají z oblíbenců během pandemie – akcií velkých technologických firem.
Podporu přinesou také další očekávané stimuly ze strany Evropské centrální banky a evropské dotace za 1,8 bilionu eur na zotavení z recese. Rovněž se očekává, že se Londýn a Brusel na poslední chvíli shodnou ohledně dohody o brexitu.
Dále čtěte:
Třetí vakcína se ukázala jako účinná a oproti ostatním levnější
ECB varuje, že zisky evropských bank zůstanou slabé i v příštím roce
Zdroj: Reuters