Bankovní rada České národní banky (ČNB) na čtvrtečním jednání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0,25 procenta. Podle ekonomů by sazby měly zůstat beze změny delší dobu. V nové prognóze totiž odhadují, že letošní ekonomika klesne výrazněji a příští rok se dočká menšího posílení, než se doposud očekávalo. Úrovně před pandemií by tak ekonomika měla dosáhnout až na konci roku 2022.
Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler uvedl, že se v tuto chvíli zdá, že úrokové sazby zůstanou na současné úrovni po delší doby, alespoň do poloviny příštího roku. ČNB se podle něj vyhne nekonvenčním nástrojům měnové politiky, jako jsou záporné sazby kvantitativní uvolňování nebo obnovení kurzového závazku. K těm by přistoupila v případě výrazného zhoršení ekonomického vývoje, což však zatím nic nenasvědčuje.
Na květnovém zasedání ČNB rozhodla o snížení dvoutýdenní repo sazby o 75 bazických bodů na 0,25 %, lombardní sazby o procentní bod na jedno procento a ponechání diskontní sazby na 0,05 procenta. V červnu se sazby nezměnily.
Martin Gürtler, ekonom z Komerční banky, uvedl, že po výrazném uvolnění měnové politiky v první polovině tohoto roku si centrální bankéři dávají čas na rozmyšlenou. Dosavadní vývoj české ekonomiky totiž podle něj vysílá smíšené signály. Na jedné straně se ekonomika propadla ve druhém čtvrtletí o zhruba deset procent, na té druhé však začala růst inflace. Upozorňuje však na to, že chuť utrácet může u spotřebitelů výrazně polevit s tím, jak by na podzim mohla začít růst nezaměstnanost.
Nedávný pokles úroků ČNB by za normálních okolností podpořil úvěrový trh. Podle analytiků si však banky v současné situaci budou vybírat, komu půjčí. Chtějí tak omezit rizika nárůstu objemů nesplácených úvěrů.
Horší prognóza pro letošní i následující rok
V aktualizované prognóze ČNB zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním i příštím roce. Nově letos čeká pokles HDP o 8,2 procenta a příští rok růst o 3,5 procenta. V květnové prognóze počítala ČNB letos s poklesem ekonomiky o 8 procent a příští rok s růstem o 4 procenta.
Samotná změna úrokových sazeb ČNB je podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka do konce roku málo pravděpodobná. Neočekává, že by nastalo něco mimořádného, co by vyžadovalo jejich reakci. „Nestojíme před žádnou akutní potřebou změny naší měnové politiky,“ řekl Rusnok. Nová prognóza pro příští rok je méně optimistická, celkové ekonomické prostředí tak podle guvernéra bude bránit rychlému návratu sazeb k normálu.
Oživování ekonomiky podle něj nebude jednoduché. Očekává, že předpandemické úrovně česká ekonomika dosáhne až na konci roku 2022.
„Ten šok je velmi hluboký, má specifickou povahu určité strukturální nerovnoměrnosti, kdy řada odvětví je v útlumu, a další naopak expandují. A máme tady další tendence, které tady byly před pandemií a získávají novou dynamiku, jako jsou deglobalizační tendence a změny spojené s ‚ozeleňováním‘ některých sektorů,“ uvedl.
Dále čtěte:
Nejdůležitější zprávy o koronaviru v Česku
Propad českého stavebnictví v červnu pokračoval
Zdroj: ČTK; ČNB