Míra nezaměstnanosti v říjnu tohoto roku vzrostla o 0,1procentního bodu na 2,9 procenta. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se kvůli odlišné metodice výrazně liší od dat Úřadu práce ČR.
Ekonomické dopady druhé vlny opatření proti koronaviru jsou podle ředitele odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibora Holého opět vyšší u podnikatelů. Průměrný počet odpracovaných hodin se jim v říjnu meziročně snížil 11 procent. U zaměstnanců byl pokles o šest procent.
Pracujících podle Holého meziročně ubylo více než 70 tisíc, ze tří čtvrtin jde o úbytek u žen.
Míra nezaměstnanosti dosáhla 2,5 procenta, nezaměstnanost žen v říjnu podle ČSÚ činila 3,4 procenta. Zatímco u mužů tato míra mezi měsíci stagnuje, u žen došlo k nárůstu.
Nárůst nezaměstnanosti u žen vysvětlují ekonomové tím, že ženy jsou více než muži zaměstnané v nejvíce zasažených sektorech – tedy ve službách s přímým kontaktem se zákazníkem. V těchto sektorech je pokles ekonomické aktivity nejsilnější. Kvůli pokračujícím opatřením tak v listopadu lze očekávat další růst nezaměstnanosti.
Rozdílné metodiky
Úřad Práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území.
ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří tzv. obecnou míru podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních. Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.
Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.
Dále čtěte:
Domácnosti v příštím roce ušetří za elektřinu a plyn, firmy si naopak připlatí
Británie schválila použití vakcíny proti koronaviru
Zdroj: ČSÚ; novinky.cz