AMNESTYcast slaví rok od svého spuštění více než sto tisíc stažení. Česká pobočka lidskoprávního hnutí Amnesty byla jednou z prvních nevládních organizací u nás, která s podcasty začala.
„Před pár dny jsme překročili stotisícovou hranici stažení. Je to něco, co jsme si před spuštěním našeho podcastu nedovedli představit ani v těch nejoptimističtějších představách,“ říká Erik Bartoš, šéf komunikace a tiskový mluvčí české pobočky hnutí Amnesty, které monitoruje porušování lidských práv a vede akce proti bezpráví.
AMNESTYcast byl spuštěn v lednu roku 2020. Nová epizoda vychází každý měsíc. Hosty jsou lidé zevnitř hnutí – zaměstnanci, experti a dobrovolníci, ale i externí spolupracovníci. Nejposlouchanějším dílem byla epizoda se studentkou a novinářkou s afghánskými kořeny Fatimou Rahimi, následovaná dílem s šéfem oddělení lidskoprávního vzdělávání v české Amnesty Jiřím Bejčkem.
„Když jsme podcast před rokem a půl plánovali, tak jsme měli v rámci interního týmu obavy, zda skutečně dokážeme našimi mnohdy smutnými nebo složitými tématy oslovit a zaujmout veřejnost. A po roce fungování se jednoznačně ukazuje, že se nám to daří. Myslím, že více než sto tisíc stažení je na podcast nevládky, s minimálními prostředky na reklamu, celkem slušný výkon,“ říká Erik Bartoš z Amnesty.
Na konci loňského roku přišla Amnesty i se silvestrovským speciálem. „Chceme být lidem co nejblíž. Myslím si, že autenticita je pro vztah s posluchači klíčová. Nemáme strach si ze sebe udělat legraci a tak jsme se zkrátka rozhodli publiku na Silvestra pustit naše přeřeky a přešlapy. A úbytek posluchačů to nezpůsobilo, ba naopak,“ dodává s úsměvem.
Výročí Amnesty
AMNESTYcast vzniká interně, přímo v týmu Amnesty. Jeho spuštění inspirovalo k natáčení vlastních podcastů i řadu dalších nevládních organizací. V tomto roce by se tvůrci v některých epizodách rádi zaměřili na letošní dvojité narozeniny Amnesty – výročí 60 let od vzniku hnutí a 30 let od založení české pobočky, která u nás mohla začít působit až po pádu totalitního režimu.
Amnesty International je nezávislé, apolitické, lidskoprávní hnutí monitorující porušování lidských práv a svobod. Zastává se utlačovaných, vězňů svědomí, nespravedlivě pronásledovaných a vede akce proti bezpráví. Hnutí Amnesty na svůj výzkum stavu lidských práv ani své akce nepřijímá prostředky od vlád ani států a uplatňuje přísná pravidla pro přijímání finančních darů. Hlavním zdrojem financování jsou pravidelné měsíční příspěvky dárců a dárkyň.