Zadejte hledaný výraz...

Počet turistů v ČR se ve druhém čtvrtletí propadl

Podle údajů České statistického úřadu využilo služeb ubytovacích zařízení v České republice v letošním druhém čtvrtletí 988 tisíc lidí, meziročně jde o pokles 82,9 procenta. Počet přenocování se meziročně také snížil o 81,7 procenta. Propad návštěvnosti v dubnu dosáhl 98,9 procenta, v květnu 94,1 procenta a výsledky za červen dosahují poklesu o 60,8 procenta. Nejpostiženejším regionem je Praha, kde se počet ubytovaných turistů propadl o 93,6 procenta.

Počet přenocování hostů v ubytovacích zařízeních dosáhl ve druhém čtvrtletí letošního roku 2,6 milionu nocí, což bylo o 81,7 procenta méně než ve stejném období loňského roku. Domácí klientela snížila počet přenocování na jednu třetinu (o 66,7 procenta) a počet přenocování zahraničních hostů se snížil o 96,2 procenta.

Ve druhém čtvrtletí se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo 988 tisíc hostů, což představuje meziroční pokles o 82,9 procenta. V počtu hostů jde o meziroční pokles o 4,8 milionu. Zákaz cestování, uzavření hranic, ale i samotných ubytovacích zařízení znamenal úbytek domácích hostů na úroveň 30,4 procenta loňského výsledku. Ještě výrazněji se omezení projevila u zahraniční klientely, cizinců se ubytovalo pouze 4,3 procenta loňského výsledku.

Nejpostiženější region

Nejpostiženějším regionem z hlediska propadu návštěvnosti v souvislosti s koronavirovou krizí byla Praha. Pokles počtu ubytovaných v Praze činil 93,6 % a počet přenocování se snížil o 94,9 procenta. Více než jeden milion nocí chybělo také ubytovatelům v Karlovarském kraji. Návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení poklesla plošně ve všech krajích.

Výrazný pokles zahraničních turistů

Omezení pohybu osob do zahraničí výrazně ovlivnilo příjezdový cestovní ruch a dotklo se všech zdrojových zahraničních trhů. U všech sledovaných zemí kromě Slovenska došlo k více než 90procentnímu poklesu příjezdů i přenocování. Pokles návštěvnosti ze Slovenska byl o 84,1 procenta. Němců, kteří se v Česku ubytovali, bylo o 91,2 procenta méně než loni.

Pokles návštěvnosti v lázních

Lázeňská ubytovací zařízení se také nevyhnula dopadům koronavirové krize. Lázně byly v dubnu uzavřeny a postupně se otevíraly v průběhu května. Výsledky za celé druhé čtvrtletí hovoří o čtvrtinové návštěvnosti, kterou ale tvořila převážně domácí klientela. V lázních se ubytovalo celkem 57 tisíc hostů, z toho bylo 51 tisíc Čechů. Meziročně se snížil počet rezidentů o 61,5 procenta, nerezidentů ubylo o 94,1 procenta.

Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ, uvedl, že v absolutním vyjádření jde o meziroční úbytek téměř pěti milionů hostů a 11,5 milionu nocí. Opatření proti šíření koronaviru přinesla výrazné omezení domácího cestovního ruchu především v dubnu a květnu a prakticky se zastavil příjezdový cestovní ruch ze zahraničí.

Průvodci bez pomoci státu skončí

Průvodci budou muset podle asociace od září, kdy skončí pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) odklad záloh na sociální a zdravotní pojištění, přerušit živnost. Podle předsedy asociace Stanislava Volemana z letošní sezony nenašetřili ani na minimální odvody. „Období letních prázdnin pomalu končí a s ním zřejmě skončí i průvodci. Za stávajících podmínek se pokračovat nedá a příští turistická sezona je ještě daleko,“ uvedl.

Dále čtěte:

Podle prognózy ČNB bude ekonomika ožívat pomaleji

Další země zavádějí pro Čechy povinnou karanténu

Zdroj: ČSÚ


Vydáno
7. 8. 2020
Tagy