Český svaz pivovarů a sladoven zveřejnily průzkum, ve kterém odpovídalo 90 respondentů zastupujících sladovny a pivovary všech velikostí. Z něho vyplývá, že české pivovary očekávají celoroční propady tržeb v řádu desítek procent. Největší výrobci čekají pokles mezi dvaceti a čtyřiceti procenty, ty nejmenší i o více než padesát procent.
Martina Ferencová, výkonná ředitelka svazu sdělila, že prodej čepovaného piva se za prvních devět měsíců roku snížil o dvacet procent. Do konce roku svaz očekává prohloubení propadu na minimálně třicet procent. Detailní čísla by měla být zveřejněna konci roku.
Podle Ferencové je propad i v exportu, off-trade mírně roste, ale rozhodně nenahradí propady v on-tradu a exportu. V případě off-tradu jde o prodej v zavřeném balení (lahve, plechovky), on-trade je prodej čepovaného piva v restauracích.
Svaz uvedl, že pivovary se již nechtějí více zadlužovat, o využítí úvěrového programu COVID III uvažuje přibližně každá desátá firma. Nejčastěji chtějí pivovary využít program Antivirus na pokrytí části mzdových nákladů. 42,5 procenta respondentů se chystá využít odložení úhrad DPH, záloh na daň z příjmů a silniční daně do konce tohoto roku.
O možných kompenzacích svaz jedná s ministerstvem zemědělství. Kvůli uzavřeném gastronomickému odvětví totiž pivovary přichází každý měsíc až o stovky milionů korun.
Při optimistickém scénáři by se hospody a restaurace měly otevřít koncem listopadu. Letos tak budou zavřené nejméně třetinu roku. Svaz chce také projednávat změny s ministerstvem financí. Chce, aby pivovary případně nemusely platit v příštím roce spotřební daň za zlikvidované pivo.
Dále čtěte:
Firmy před Vánoci shánějí brigádníky do výroby
Rizikové skóre v Česku je 70, opatření by se mohla uvolňovat
Zdroj: ČTK