Zadejte hledaný výraz...

Pět opozičních stran požaduje změnu stavebního zákona

Nový stavební zákon je jednou za nejočekávanějších legislativ tohoto volebního období. Pět opozičních stran (Piráti, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN) společně předložili komplexní pozměňovací návrh stavebního zákona, kterým prosazují výrazně levnější a efektivnější řešení bez zavádění dalších úřednických míst a úřadů.

Předseda Pirátů a šéf Výboru pro veřejnou správu uvedl, že opoziční strany předložili úravu ve třech výborech, ale neuspěly v nich. Pozměňovací návrh těchto stran je podle něj výrazně levnější a představuje lepší řešení v tom, že nezavádí žádné nové úřady a úřednická místa.

Návrh poslance ANO Martina Kolovratníka a dalších poslanců, který podpořil hospodářský výbor a který zavádí státní model stavební správy, odebírá podle Bartoše pravomoci samosprávám a porušuje dřívější dohody.

Poslanec Martin Kupka uvedl, že opozici jde hlavně o zjednodušení a zrychlení stavebního řízení bez rizika, že by se na několik let pozastavilo vydávání stavebního povolení. Návrh tak zachovává současné uspořádání veřejné správy. Díky prosazené elektronizaci zavádí zjednodušení postupů.

Nechceme nový megastavební úřad, který má jako deus ex machina zajistit lepší a rychlejší stavební řízení. Nechceme převod 13 tisíc úředníků do nového úřadu, a navíc pod nefunkční zákon o státní službě. Jdeme jednodušší cestou a komunikujeme zejména se samosprávami, které jsou významnými investory, ale především správní řízení na svých úřadech v současné době zajišťují.“ uvedl Kupka.

Poslanec Marek Výborný z KDU-ČSL uvedl, že v rámci nového stavebního řízení je třeba pohlížet na to, aby se dramaticky nezatížily veřejné rozpočty. Návrh z rukou poslance Kolovratníka by podle něj přišel na víc jak 7,5 miliardy korun, jimi navrhovaný systém se pohybuje kolem 5 miliard korun, což je částka, kterou provoz stavebního řízení stojí dnes. Návrh hospodářského výboru znamená náklady tři miliardy korun, zatímco opoziční verze by stála 900 milionů korun.

Opoziční návrh podle poslance Dominika Feriho z TOP 09 reflektuje zájem obcí a snižování ceny bytů. Upravuje tak územní plán způsobem, aby pokyny mohla dávat přímo jednotlivá zastupitelstva. Rovněž zachovává pravomoci samosprávám namísto vzniku centrálního stavebního úřadu.

Dostálová odmítá zavedení poplatku při výstavbě

Návrh opozičních stran počítá se zavedením poplatku za výstavbu. Poplatek by byl alternativou k dosavadním plánovacím smlouvám, kdy se stavebník zavazuje například vybudovat chodník nebo jinou infrastrukturu.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová však s poplatkem rozhodně nesouhlasí. „Nový stavební zákon musí lidem výstavbu usnadnit, ne zdražit v době, kdy už tak je bydlení skoro nedostupné. A to nemluvím o tom, že podle doslovného znění návrhu by se tento poplatek navrhovaný opozicí vztahoval třeba i na výstavbu silnic nebo vodovodu,“ uvedla.

Dostálová se také ohradila proti tvrzení, že resort chce brát nějaké kompetence obcím. Rovněž se domnívá, že přenesením stavebních úřadů na státní správu by se zamezilo systémové podjatosti.


Dále čtěte:

Stavební řízení má být podle opozice jednodušší a levnější

Nový stavební zákon podle opozice rychlejší výstavbu a dostupnější bydlení nezajistí

Zdroj: TZ Pirátské strany

Foto: domacikutil.eu


Vydáno
5. 2. 2021
Tagy