Zadejte hledaný výraz...

Pandemie změnila pracovní trh

Pandemie koronaviru ovlivnila spousty segmentů, mimo jiné také trh práce, a to především ztrátou jistot, důrazem na nové dovednosti, potřebou moderních technologií a novými výzvami. Lidé nyní častěji volí stabilitu. Přesycený pracovní trh, kde si uchazeči v mnoha oborech diktovali podmínky, je v tuto chvíli minulostí.

Do popředí se výrazněji dostávají dovednosti budoucnosti, jako je schopnost rychle se přizpůsobit, učit se novým věcem, kritické myšlení a ovládání technologií.

Pandemie koronaviru nás ze dne na den posunula do online světa a poukázal na klíčové dovednosti současnosti. Lidé, kteří již s technologiemi pracovali, se dokázali rychle přizpůsobit. Mnoho lidí se však musely teprve učit využívat bezdrátové technologie, vést videohovory nebo organizovat práci přes internet. Flexibilní lidé tak neváhali a začali hledat způsoby, jak tuto krizi ustát. I ostatní však pochopili, že musí vystoupit ze své komfortní zóny a učit se novým dovednostem, jinak neuspějí.

Propouštění nemusí nutně znamenat úsporu

V dubnu v Česku přibylo 52 995 nových zájemců o práci, celkem úřady evidovaly přes čtvrt milionu nezaměstnaných, tedy 3,4 procenta obyvatel. Očekává se, že se počty budou dál navyšovat. (Vliv pandemie na nezaměstnanost ve světě)

Vrátí se pokora uchazečů o zaměstnání

Petra Drahoňovská, kariérová poradkyně projektu Samsung Tvoje šance, uvedla, že vln propouštění bude nejspíš víc a mohou trvat řadu měsíců. Jistotu práce nyní ztratili zpravidla lidé ve zkušební lhůtě, externí spolupracovníci, lidé pracující takzvaně na IČO a na dohody. Značná část pracovníků se také rozhodla držet se svého zaměstnavatele a tzv. nedělat vlny. Snížila se také ochota zaměstnavatelů zaučovat nové posily a absolventům se vytratila ještě donedávna vysoká jistota uplatnění. Podle personalistů se nyní na trh práce v Česku vrátí určitá pokora uchazečů.

Hlavní personalistka společnosti Samsung Electronic Jana Riebová uvedla, že před krizí byly požadavky uchazečů o zaměstnání v některých oblastech vyháněny do nesmyslé výše. Lidé se zkrátka měli dobře a chtěli ještě víc. Firmy se tak předháněly v tom, která má více benefitů, aby byly pro kandidáty atraktivní. Trh práce se tak podle ní zklidní a bude více prostoru pro diskuzi, zda to, co kandidát může nabídnout, je skutečně tím, co firma potřebuje.

Nové postavení home office

Pozornost firem se podle Riebové ubírá k možnostem efektivního využití nových technologií a posílení s tím souvisejících dovedností. Nové postavení získala i práce z domova. Zatímco před krizí byla vítaným benefitem, během karantény se stala nutností. Podle Drahoňovské je schopnost efektivně pracovat na dálku nebo řídit tímto způsobem tým lidí jednou z dovedností budoucnosti.

Více než 80 procent nakažených koronavirem je bez příznaků

Zdroj: Seznam Zprávy, novinky.cz


Vydáno
28. 5. 2020
Tagy