OSVČ se na půl roku zcela odpustí sociální i zdravotní pojištění
Od března do srpna nebudou muset OSVČ platit žádné zálohy. OSVČ, které platí pouze minimální zálohy, nebudou navíc muset ani nic doplácet. Ty, které mají vyšší zálohy, pak zpětně doplatí rozdíl mezi tím, co skutečně měly odvádět, a minimální zálohou. Příslušné zákony schválila 24. 3. poslanecká sněmovna a 25. 3. o nich bude rozhodovat senát a případně je podepisovat prezident.
Minimální zálohy na sociální pojištění se OSVČ na půl roku odpustí
Původně ministerské návrhy zněly, že se OSVČ u sociálního pojištění odpustí komplet pojistné, zatímco u zdravotního pojištění se odpustí jen zálohy a pojistné se bude muset zpětně doplatit. Na jednání vlády ale došlo ke změně a u obou pojistných bude stejný systém. OSVČ se na půl roku odpustí minimální zálohy i minimální pojistné jak na zdravotní, tak na sociální pojištění. Zpětně, příští rok po podání přehledu za rok 2020, pak budou muset OSVČ doplatit rozdíl mezi minimální zálohou a tím, co skutečně měly odvádět. Kdo tedy platí pouze minimální zálohy, bude mu pojistné na 6 měsíců plně odpuštěno. Minimální zálohy nyní činí 2544 korun u OSVČ hlavních a 1018 u OSVČ vedlejších.
Návrh na odpuštění sociálního pojištění je nyní koncipován tak, že OSVČ nebudou muset platit zálohy za kalendářní měsíce v období březen až srpen 2020. Byla-li záloha na pojistné zaplacena za některý kalendářní měsíc tohoto období, použije se na úhradu splatných závazků a poté záloh na pojistné na další kalendářní měsíce roku 2020. Sociální pojištění za rok 2020 se pak určí tak, že se od standardního výpočtu odečte za každý kalendářní měsíc, v němž byla aspoň po část měsíce vykonávána samostatná výdělečná činnost, částka
a) 2 544 Kč, jde-li o osoby samostatně výdělečně činné vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost,
b) 1 018 Kč, jde-li o osoby samostatně výdělečně činné vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost.
Online žádost o ošetřovné zde. Kalkulačka pro výpočet dávky zde.
Zpracování a podání žádosti – 25 000 Kč pro OSVČ – více zde
OSVČ si minimální zálohou tedy nemusí ani zpětně doplácet
OSVČ si minimální zálohou tedy nemusí půl roku platit zálohy, ani nic zpětně doplácet. OSVČ s vyšší než minimální zálohou od března do srpna nemusí platit celé zálohy. V ročním vyúčtování příští rok pak zpětně doplatí rozdíl mezi tím, co skutečně měly odvádět, a minimálními zálohami.
Dále se stanoví, že období, po které nebyly placeny zálohy na pojistné, se bude při výpočtu osobního vyměřovacího základu podle § 16 zákona o důchodovém pojištění považovat u OSVČ s hlavní samostatnou výdělečnou činností za tzv. vyloučenou dobu, aby nedocházelo ke snižování průměru příjmů, z nichž se vypočítává procentní výměra důchodu.
Důvodem, proč se odpouští pojistné jen v minimální výši, je podle ministerstva to, aby neúčelně vysoká podpora nebyla poskytnuta těm podnikatelským subjektům, které udrží zisk z podnikání na přijatelné úrovni. “Bylo by nevyvážené, pokud by tyto subjekty žádnou podporu nezískaly, nicméně neměla by být vyšší než u subjektů postižených krizí nejvíc,” doplňuje se v důvodové zprávě.
Zdravotní pojištění po vzoru sociálního
Také návrh na úlevy zdravotního pojištění doznal změn a nyní je postaven stejně jako u sociálního pojištění. Žádné zálohy se nemusí půl roku platit, přičemž zpětně se nebude doplácet pojistné v minimální výši. Ti, kdo mají vyšší než minimální zálohy, budou muset zpětně doplatit (po podání přehledu za rok 2020) jen rozdíl mezi výší zálohy na pojistné a výší pojistného. I u zdravotního pojištění platí, že kdo zaplatí zálohu na březen, bude mu započítána jako záloha na září. Minimální záloha u zdravotního pojištění nyní činí 2352 Kč.
Návrh dále obsahuje ustanovení, které posouvá termín podání přehledu na zdravotní pojištění za rok 2019 o tři měsíce do začátku srpna.
25.3.2020 I Zdroj: podnikatel.cz ; Daniel Morávek
Vláda schválila řadu úlev pro podnikatele, více zde.