Zadejte hledaný výraz...

Opatření MF na podporu ekonomiky vyjde na 1,13 bilionu

Celková opatření přijatá na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru činí 1,13 bilionu korun. Jde tedy o 20,4 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z aktualizovaného přehledu, který zveřejnilo ministerstvo financí. Někteří ekonomové však tuto vyčíslenou podporu zpochybňují.

Ministerstvo nově vyčíslený objem mírně snížilo oproti předchozímu přehledu z 22. dubna. V něm uvádělo celkovou částku 1,19 bilionu korun. Například totiž snížil o 100 miliard záruční kapacitu v programu COVID III.

Podle Ministerstva financí činí přímá finanční podpora 255,2 miliardy koru, odklady daní a odvodů 22,2 miliardy korun a záruky 851,5 miliardy korun. Uvedlo také, že celkové číslo nezahrnuje některá další opatření a výdaje, které je obtížné vyčíslit. Jde tak například o úrokové moratorium, odklad EET nebo vyšší částky směřované na vyplácenou sociální podporu.

Slibovaná pomoc vyšší než reálná

Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank, uvedla, že slibovaná vládní pomoc české ekonomice je mnohonásobně vyšší než ta reálná. Činí jednotky desetin procenta HDP místo slibovaných 20 procent. ČR tak podle ní zatím exceluje pouze ve slibech.

Podle Hlídače státu a Rekonstrukce státu byla dosud vyplacena pomoc ve výši 21 miliard korun. Šlo o 10,7 miliardy v rámci programu Pětadvacítka pro OSVČ, 1,9 miliardy v rámci příspěvků na mzdu zaměstnance v rámci programu Antivirus nebo 180 milionů v rámci ošetřovného pro OSVČ.

Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že si Česko v objemu pomoci nevede ve srovnání s dalšími státy vůbec špatně. Přímá pomoc z rozpočtu podle ní patří po Německu k těm nejvyšším v přepočtu na HDP. Obdobně jsou tak na tom podle ní i přislíbené garance a záruky.

Jakub Seidler, hlavní ekonom ING, uvádí jako hlavní problém aspekt času. Podpora vyjádřená v procentech HDP je napočítávána v řádech několika příštích měsíců či čtvrtletí. Velká čísla s pomalých náběhem pomoci tak mohou být horší než menší čísla, pokud jsou realizována rychle. Dalším problémem je podle něj i započítávání garancí. Záleží tak například na detailu. Pokud stát ručí 150 miliard korun a doufá, že soukromý sektor s využitím garancí rozpůjčuje dalších 450 miliard korun, není jisté, zda stát započítává do podpory státu formou garancí 150 nebo 600 miliard korun.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance, uvádí, že 15,4 procenta HDP ve formě státních záruk za úvěry z „říše snů“. I pokud by programy COVID III a COVID PLUS fungovaly hladce, neočekává, že by úvěry v celkovém objemu byly přes 800 miliard korun.

Premiér Andrej Babiš uvedl 18. března, že by vláda mohla na základě analýz poskytnout na podporu podnikatelů a firem postižených šířením koronaviru až jeden bilion korun. Na přímou podporu by podle něj mělo směřovat zhruba 100 miliard korun a na záruky 900 miliard korun.

Dále čtěte:

Skryté bankroty budou narůstat

Více než polovina Čechů má problém vyjít s výplatou

Zdroj: ČTK, novinky.cz


Vydáno
13. 5. 2020
Tagy