Daňoví odborníci kritizují, že se změny daní v rámci daňového balíčku přijímají až na poslední chvíli před koncem roku. Porušuje se tím podle nich snaha o předvídatelné a stabilní daňové prostředí. Samotné zrušení superhrubé mzdy, které podpořila sněmovna, vítají jako zjednodušení daňového systému. Mají však výhrady ke snížení sazeb daně z příjmů, které podle nich měly být projednány samostatně a nejsou v této době opodstatněné.
Sněmovna v noci na pátek schválila daňový balíček, který zrušil superhrubou mzdu a zavedl daně z příjmů 15 procent a 23 procent. Pozměňovací návrhy v zákonu podle ministryně financí Aleny Schillerové připraví veřejné rozpočty o 130 miliard korun. Daňový balíček ještě musí také projednat Senát.
Daňový poradce a jednatel KODAP Vlastimil Sojka kritizuje fakt, že má opět dojít k zásadním změnám zasahujícím výpočet daní zaměstnanců těsně před koncem roku. Podle něj to bude vyžadovat značná přenastavení softwarů, které řeší zdaňování. Programátorům tak vláda podle Sojky přichystala nezáviděníhodný advent a vánoční svátky.
Podle Tomáše Hunala, daňového experta PwC ČR, je navržená forma zrušení superhrubé mzdy v rámci pozměňovacího návrhu poměrně nešťastná. Podle něj by tak důležité opatření s velkým dopadem jak na firmy, mzdový software, zaměstnance i rozpočet, by mělo být řádně připraveno.
Regionální ředitel společnosti 4fin Vratislav Jůza označil schválení daňového balíčku za předvolební populistický tah. Vláda se podle něj snaží zvednout si reputaci a zčásti tak zakrýt svůj diletantismus v neschopnosti zavést potřebná opatření pro reálnou podporu ekonomiky. „Jde o bezprecedentní zadlužení dalších generací, které má krátkodobě voliče umlčet, ale skutečné problémy nevyřeší,“ uvedl.
Dále čtěte:
EU připravuje přísná pravidla a sankce pro technologické firmy
První vakcíny proti koronaviru schválí EU možná již v prosinci
Zdroj: ČTK