Zadejte hledaný výraz...

O2 jako první v Česku komerčně nabízí 5G

Foto: shutterstock.com

Společnost O2 dnes začala komerčně nabízet v části Prahy a Kolína služby mobilní sítě 5G. Během léta by měla být dostupná pro 15 procent obyvatel Prahy. Proti dosavadní technologii LTE umožní až desetinásobnou rychlost internetového připojení.

O2 je prvním tuzemským operátorem, který začal mobilní síť 5G nabízet komerčně. U konkurentů zatím pokračuje testovací provoz ve vybraných lokalitách. Vodafone má 5G postupně otestovat v Karlových Varech, kde je připraven i komerční provoz. Další testování má v plánu v Ústí nad Labem a Jeseníku. T-Mobile, který letos ohlásil v kampusu Vysoké školy báňské v Ostravě testovací 5G síť, rovněž chystá komerční spuštění.

Město Plzeň, které je jedním z pěti pilotních měst pro testování 5G v rámci projektu ministerstva průmyslu, chce také testovat lety dronů za hranicí viditelnosti, streaming pro krizové řízení a edge computing. Chce zjistit, jak lze tyto stroje s pomocí 5G sítí co nejlépe zapojit do integrovaného záchranného systému, a zvýšit tak bezpečnost obyvatel.

O2 novou mobilní sítí 5G pokrývá širší centrum Prahy a Kolína. K 5G se budou moci připojit zákazníci například v Praze na Starém a Novém Městě, Vinohradech, v Nuslích, Dejvicích a Bubenči. Službu zákazníkům tarifů FREE+ a NEO nabízí za korunu měsíčně.

Technologii 5G operátor spustil na frekvenci 3,7 GHz, kterou O2 už dříve využívalo. 5G nyní umožňuje rychlost připojení 600/100 Mbit/s. Podle technologického ředitele firmy Jana Hrušky je O2 připraven navyšovat dostupné rychlosti a procento pokrytí, pokud to podmínky aukce kmitočtů dovolí. Aukce by měla začít na podzim.

Nejrychlejší síť buduje O2 společně s firmou CETIN. Loni v Kolíně 5G spustila s firmou Ericsson, nyní s testováním pokračuje s firmami Huawei a Nokia.

Přínos 5G

Vývoj nového komunikačního standardu byl definitivně dokončen přibližně v polovině roku 2018. Hlavním přínosem nové technologie je významné, přibližně desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti a podstatné snížení doby odezvy proti dosavadní 4G síti.

5G tak umožní rychlejší internet v mobilních telefonech, využití technologie v průmyslu a robotice, ale hlavně v oblastech internetu věcí, autonomních vozidel, virtuální a rozšířené reality, 360stupňových videí a holografických telefonátů a projekcí.

Zdravotní riziko?

Podle názorů některých vědců představují vlny nově používané 5G sítě zdravotní riziko pro člověka i přírodu, většina odborníků se však shoduje na tom, že je technologie ze zdravotního hlediska bezpečná.

V Jeseníku se část občanů spuštění testování 5G brání. Podle nich signál 5G poškozuje zdraví, dokonce ho dávají do souvislosti s onemocněním koronavirem. Podle odborníků se nic takového nepotvrdilo a navíc upozorňují na to, že na stejných frekvencích jako 5G dosud fungovaly televizní vysílače šířící signál s vyšším výkonem, což nikomu nevadilo. Odpor proti 5G je často součástí tzv. hoaxů, tedy nepravdivých poplašných zpráv šířených nejčastěji po internetu.

Dále čtěte:

Česká ekonomika klesla v 1. čtvrtletí o dvě procenta

Státy EU se shodly na seznamu bezpečných zemí mimo unii

Zdroj: ČTK; Seznam Zprávy


Vydáno
1. 7. 2020
Tagy