Během posledního srpnového týdne požádalo o vyhlášení mimořádné ochrany před věřiteli více než 30 společností. Od roku 2008 bylo přitom ochranné moratorium vyhlášeno pouze pro 139 společností. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF.
Podniky tak měly na poslední chvíli možnost požádat o ochranné moratorium ve zjednodušeném režimu. Tato možnost trvala od 24. dubna do konce srpna. Soudy během této doby vyhlásily moratorium pro 61 společností, z toho pro 34 na konci srpna nebo na začátku září.
Letošní počet vyhlášených moratorií je tak rekordní. Dvě pětiny ze všech moratorií od roku 2008 totiž připadají právě na tento rok. Jejich počet je 3,5krát vyšší než během ekonomické krize v roce 2009.
Zjednodušený režim žádostí
Podle vedoucího datového oddělení aplikace Cribis společnosti CRIG Jana Ciklera je důvodem především možnost podání žádost o vyhlášení ochrany před věřiteli ve zjednodušeném režimu. Od dubna do srpna totiž s touto žádostí nemusela souhlasit většina věřitelů, jak je tomu normálně. Pro žadatele to podle něj znamenalo výrazné urychlení a úlevu.
Mimořádné moratorium bylo nejčastěji vyhlašováno u společností, které působí v pronájmu a správě nemovitostí a společností v oblasti ubytovacích či stravovacích služeb. Mezi předními žadateli se objevily i pracovní agentury.
Vedle skupiny Manuvia, do které patří 14 různých společností, získala mimořádnou ochranu před věřiteli i řada dalších velkých společností. Mezi největší patří České aerolinie a jejich mateřská společnost Smartwings nebo cestovní kancelář FIRO-tour.
Tyto společnosti byly podle Ciklera velmi tvrdě zasaženy jarním uzavřením hranic, které v řadě zemí trvá dodnes. Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci odhaduje, že se do dočasných nebo trvalých problémů můžou dostat další společnosti závislé na přeshraničním cestovním ruchu, ale i podnikatelé zaměření na zahraniční klientelu.
Letos nejčastěji získaly ochranu před věřiteli menší společnosti. Vedle počtu vyhlášených moratorií je letošní rok výjimečný i tím, že o něj požádalo poměrně hodně mladých společností. Více než třetina společností je na trhu maximálně pět let, další necelá třetina pak pět až deset let.
Z 61 společností, nad kterými bylo letos vyhlášeno mimořádné moratorium, je 44 společností s ručením omezeným, 12 akciových společností a pět evropských společností.
Dále čtěte:
Česko letos splnilo podmínky čerpání dotací, nemusí nic vracet unii
EU chce do roku 2030 rapidně snížit emise skleníkových plynů
Zdroj: informaceofirmach.cz