Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o České národní bance, která rozšiřuje operační rámec ČNB pro provádění obchodů na volném trhu, které jsou nezbytné pro efektivní výkon měnové politiky. Dosud totiž ČNB. mohla obchodovat pouze s omezenou skupinou nástrojů a protistran. Rozšíření druhů transakcí a okruhu subjektů tak centrální bance umožní reagovat na potřeby měnové politiky, zejména v krizových situacích.
Stávající znění zákona o ČNB umožňuje České národní bance od bank nakupovat a bankám prodávat státní dluhopisy bez ohledu na jejich splatnost. Zákon o ČNB. však omezuje obchody na peněžním trhu, tedy na obchody s nástroji se splatností do jednoho roku. Novela tak má ČNB umožnit obchodovat na trhu s nástroji s delší splatností a dalšími protistranami včetně pojišťoven, penzijních společností či dalších institucionálních investorů.
Podle novely by ČNB mohla mít zákonnou pravomoc stanovovat podmínky pro získání úvěrů na bydlení. Ve stávajícím znění zákona totiž může bankám dávat pouze doporučení, která však nejsou právně závazná. Část opozice však tuto věc kritizovala a vyjádřila obavy, že to zhorší dostupnost hypoték pro klienty bank.
Kritika se snesla i na rozšíření možnosti obchodů centrální banky na finančních trzích. Podle poslance ODS Jana Skopečka tato změna umožní ČNB nakupovat soukromé dluhopisy a také kvantitativní uvolňování. Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany vyjádřil obavy z politizace centrální banky.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že novela vytvoří rámec pro preventivní působení centrální banky. ČNB by tak mohla reagovat například na případnou realitní bublinu nebo přehřátí trhu s hypotékami, které by mohlo narušit finanční stabilitu. Rusnok odmítá, že by ČNB chtěla nově nabyté pravomoci zneužívat. Uvedl, že jak oblasti regulace hypoték, tak oblasti operací na volném trhu ČNB využije v zájmu zajištění cenové a finanční stability ČR.