Zadejte hledaný výraz...

Nomofobie – závislost na smartphonu, která nám může ničit spánek

Závislost na smartphonu, která se označuje jako nomofobie, může mít za následek špatný spánek. Pokud před spaním pravidelně koukáme do rozsvíceného displeje mobilu, můžeme si tím situaci zhoršovat, aniž bychom si to uvědomovali.

Studie

Na souvislost kvality spánku s používáním smartphonů se zaměřila studie zveřejněná ve Fronties in Psychiatry, které se účastnilo 1043 studentů z King’s College London ve věku od 18 do 30 let, kteří vyplnili dva dotazníky.


Studie zjistila, že téměř 40 procent studentů univerzity se označilo za závislé na smartphonu.


„Naše odhadovaná prevalence je v souladu s ostatními hlášenými studiemi na mladých dospělých po celém světě, která se pohybuje v rozmezí 30 až 45 procent,“ uvedla vedoucí autorka a studentka medicíny na King’s College Sei Yon Sohn a její spoluautoři.

Autoři studie rovněž napsali, že používání smartphonu po jedné hodině ráno způsobilo až třikrát vyšší riziko závislosti. Studie dále zjistila, že studenti, kteří přiznali, že často používají mobilní telefony, trpěli také zhoršenou kvalitou spánku.

Tyto výsledky jsou v souladu s předcházejícími studiemi, které zjistily, že nadměrné používání mobilu v noci souvisí s problémy s usínáním, se zkrácenou dobou spánku a denní únavou. Používání chytrých zařízení před spaním také zpožďuje cirkadiánní rytmus.

Mobil na noc odložte

Odborníci tedy doporučují mobil v noci nepoužívat vůbec, či aspoň při nutném nočním používání snížit jas či dokonce změnit barvu. Zásadním pravidlem by mělo být nulové používání těchto zařízení nejméně jednu hodinu před spánkem.

Bob Patton, lektor klinické psychologie na univerzitě v Surrey, uvedl, že zmíněná studie je jen průřezových výzkumem a jako taková může vést k pevným závěrům ohledně používání telefonu jako příčiny špatné kvality spánku. Je však známé, že časté používání smartphonů může vést k bolestem hlavy a často je může ještě zhoršit.

Andrew Przybylski, vedoucí vědecký pracovník a docent na Oxfordské univerzitě, nesouhlasí s tím, že by věda potvrdila jakoukoli závislost na smartphonech. Není totiž uznána žádným globálním zdravotnickým orgánem a nejde o psychiatrickou poruchu.

„Čtenáři by měli být opatrní při přijímání jakýchkoliv závěrů zaměřených na dopad používání chytrých telefonů na běžnou populaci nebo při informacích, že jsou návykové v jakémkoli objektivním smyslu,“ dodal Przybylski.

Autoři studie však uvádějí: „Pokud se závislost na smartphonech stane předmětem klinického zájmu, je pravděpodobné, že osoby, které používají své telefony po půlnoci nebo používají své telefony 4 a více hodin denně, jsou vysoce vystaveny zdravotním rizikům.“


Dále čtěte:

Experti pátrali po vakcínách na darknetu

Na co při posílení imunity zapomínáme

Zdroj: CNN