Zadejte hledaný výraz...

NKÚ: rozpočet je na krizi připraven hůř než v roce 2008

Foto: Matěj Stránský

Aktuální vývoj v Česku potvrzuje dřívější obavy Nejvyššího kontrolního úřad (NKÚ), že státní rozpočet je na mimořádné události připraven hůř než v době krize v roce 2008. Ekonomické dopady pandemie koronaviru by tak Česko mohly rychle přiblížit do stavu, kdy veřejné finance nebudou udržitelné. Uvedl to prezident NKÚ Miloslav Kala ve stanovisku úřadu ke státnímu závěrečnému účtu za loňský rok.

Nepříznivý vývoj

Podle prezidenta NKÚ je od začátku tohoto roku zřejmé, že se nedaří plnit daňové příjmy tak, jak bylo plánováno, zatímco výdaje prudce rostou. Situace kolem koronaviru umocnila nepříznivý scénář do nečekaných rozměrů. Pokles daňových příjmů a mimořádné výdaje v souvislosti s touto nemocí výrazně zhoršily stav veřejných financí. Další vývoj pandemie je nejistý a její ekonomické dopady podle něj mohou Česko přiblížit do stavu, kdy veřejné finance nebudou udržitelné.

Kala rovněž uvedl, že již několikrát upozorňovali na to, že státní rozpočet je na mimořádné události připraven hůře než v době ekonomické krize v roce 2008. Aktuální vývoj podle něj tuto obavu jen potvrzuje. Ministryně financí Alena Schillerová již několikrát uvedla, že současná situace je bezprecedentní a ekonomika čelí nejhorší krizi od 30. let minulého století.

V aktuálním stanovisku se NKÚ vyjadřuje k loňskému hospodaření státu. Úřad mimo jiné ocenil, že se čistá pozice Česka vůči EU meziročně zlepšila o téměř 24 miliard, takže česká strana získala o 68,5 miliardy víc, než odvedla. Podle NKÚ to svědčí o lepším čerpání evropských peněz. Kladně hodnotí i vyšší čerpání peněz na investice nebo růst ekonomiky o 2,3 procenta, což bylo nad průměrem EU. Tuzemská nezaměstnanost byla také nejnižší v rámci EU.

Na druhé straně poukazuje například na to, že se proti schválenému objemu daňových příjmů podařilo vybrat o zhruba deset miliard korun méně. Vytýká i to, že meziroční růst běžných výdajů byl vyšší než meziroční zvýšení daňových příjmů. Vláda také nevyužila příznivé ekonomické situace ke klíčovým změnám důchodového systému, který je vzhledem k demografickému trendu neudržitelný.

Schválený schodek na loňský rok byl 40 miliard korun, skutečný výsledek byl schodek 28,5 miliardy korun. Podle NKÚ to byl nejhorší výsledek za poslední čtyři roky. Nebýt převodu 18 miliard z privatizačního účtu, byl by výsledek ještě horší.

Dále čtěte:

Počet nakažených v Česku rapidně roste

To nejdůležitější z ekonomiky za poslední týden

Zdroj: ČTK, NKÚ


Vydáno
7. 9. 2020
Tagy