Zadejte hledaný výraz...

Německo vyplatí odškodné provozovatelům jaderných elektráren

Německá vláda souhlasila s kompenzací pro provozovatele jaderných elektráren za ztráty vzniklé v důsledku postupného odklonu země od jaderné energie. Země se k tomuto kroku odhodlala přesně deset let poté, co zemětřesení a vlny tsunami zasáhly jadernou elektrárnu v japonské Fukušimě, čímž odstartovaly změny v jaderné politice Berlína.

Podle společného vyhlášení ministerstev financí, hospodářství a životního prostředí získají provozovatelé jaderných elektráren kompenzace ve výši 2,4 miliardy eur (63,21 miliardy korun).

Toto odškodné bude vyplaceno firmám kótovaným na německé burze RWE, Vattenfall, E.ON a EnBW. Nejvíce by získala společnosti Vattenfall, tedy téměř 1,43 miliardy eur. RWE dostane 880 milionů, EnBW 80 milionů a E.ON 42,5 milionů eur.

Japonskou provincii Fukušima zasáhlo 11. března 2011 zemětřesení a následné mohutné vlny tsunami. Ty způsobily havárii tamější jaderné elektrárny, největší od výbuchu elektrárny v ukrajinském Černobylu v roce 1986. V reakci na tuto katastrofu Německo později oznámilo ústup od jaderné energie. Poslední jaderná elektrárna v Německu by se měla zavřít koncem budoucího roku.

Vláda již dříve souhlasila s kompenzacemi pro provozovatele zavřených elektráren. Firmy se však obrátily na soud, jelikož odškodné považovaly za nedostatečné. Ústavní soud poté v listopadu minulého roku rozhodl ve prospěch těchto společností.

Dohodu o odškodném ještě musí schválit představenstva energetických společností, poté bude vypracována smlouva a předložena německému parlamentu. Konečné řešení finanční náhrady má být zakotveno v zákoně.


Dále čtěte:

Bitcoin spotřebuje za rok více elektřiny než Argentina

Extrémní sucho na Taiwanu může špatnou situaci s dodávkami čipů ještě zhoršit


Vydáno
5. 3. 2021
Tagy