Německé podnikatelské svazy vzhledem k rostoucímu počtu nákazy koronavirem varují, že případné druhé uzavření by nadměrně zatížilo veřejné finance a ohrozilo ekonomickou budoucnost Německa včetně milionů pracovních míst.
Nové zavedení plošných restrikcí by podle šéfa obchodní a průmyslové komory DIHK Eric Schweitzer v rozhovoru pro týdeník Focus bylo pro německou ekonomiku zničující. Již současná situace je velmi náročná, 80 procent firem počítá v tomto roce s poklesem tržeb, přičemž 40 procent má vážné problémy s likviditou a každá desátá firma se dokonce obává insolvence.
Svaz středně velkých firem BVMW varoval, že nové restrikce omezující veřejný život a podnikání by způsobil ekonomice ještě větší škody než uzavření na jaře. Mnoho firem vyčerpalo finanční rezervy a v případě druhého uzavření by se museli vzdát, uvedl svaz v dopise adresovaném německé kancléřce Angele Merkelové. Podle BVMW nesmí mít přehnaná ochrana před nákazou opět přednost před ochranou ekonomiky a blahobytu.
Aktuální vývoj počtu nakažených koronavirem v Německu je důvodem velkých obav. Znepokojené jsou především malé a střední firmy a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy ti, kteří byli prvními plošnými restrikcemi zasaženi nejvíce.
„Celá odvětví, jako gastronomie, hoteliéři, cestovní ruch a veletrhy bojují o přežití. V neposlední řadě je ohrožená také umělecká a kreativní scéna. Experti očekávají na podzim vlnu insolvencí v dosud nevídaném rozsahu.“ uvedl BVMW.
Dále čtěte:
Růst inflace v eurozóně i EU v červenci mírně zrychlil
Rusko plánuje testovat svou vakcínu na 40 000 dobrovolnících
Zdroj: Reuters