Podle odhadů ekonomů oslovených agenturou Bloomberg by tchajwanská ekonomika měla vzrůst o jedno procento. Jde tak o druhý nejvyšší růst z velkých ekonomik po Číně, jejíž hrubý domácí produkt se má zvýšit o dvě procenta. Tchaj-wan totiž těží z toho, že firmy přesouvají výrobu zpět domů z Číny kvůli rostoucímu napětí mezi USA a Čínou, a z růstu poptávky po jeho zboží z USA.
Takové zprávy by za běžných okolností zvýšily přitažlivost domácí měny, čímž by došlo ke snížení atraktivity tchajwanského zboží v zahraničí. Centrální banka však přijala opatření, aby zisky domácí měny omezila. V posledních třech měsících je tak kurz tchajwanské měny vůči dolaru druhým nejméně proměnlivým ve srovnání s 31 dalšími měnami, po hongkongském dolaru, jehož kurz je na americký dolar pevně vázán.
Tchaj-wan již dříve pravidelně podnikal kroky k omezení růstu své měny. Tyto kroky však mohou přitáhnout pozornost amerického ministerstva financí. V nejhorším případě by tak země mohla být označená za manipulátora s měnou, což přináší hrozbu sankcí ze strany USA. Současné napětí mezi Washingtonem a Pekingem však může Tchaj-wanu přinést výhody.
Brad Setser, ekonom neziskové organizace Rada pro mezinárodní vztahy (CFR), uvedl, že jediný faktor, který by přiměl Tchaj-wan ke změně, je vnější tlak. Americké ministerstvo financí ovšem u tohoto tématu od ledna mlčí.
V lednu americké ministerstvo financí uvedlo, že Tchaj-wan je blízko tomu, aby byl označen za měnového manipulátora. Upozornili také, že jde o jedinou velkou ekonomiku Asie nezveřejňující podrobné údaje o svých měnových rezervách.
Stephen Chiu, stratég Bloomberg Intelligence, upozornil, že ministerstvo se při označení manipulátora řídí dvěma zákony, jedním z roku 1988 a druhým z roku 2015. Často však podle něj vítězí politika nad fakty. Při označení Číny za manipulátora použily USA zákon z roku 2015, což podle něj bylo „docela diskreční“. Dodal, že Tchaj-wan může porušovat hned tři kritéria zákona z roku 1988.
Tchaj-wan nyní zažívá rozkvět vývozu a v srpnu překonal i ty nejoptimističtější prognózy. Vyvezl zboží za rekordních 31,2 miliardy dolarů, což bylo o 8,3 procenta více než loni. Za prvních sedm měsíců letošního roku se pak Tchaj-wan stal devátým největším obchodním partnerem USA, když do Spojených států poslal zboží za 33 miliard dolarů.
Jak Tchaj-wan pomáhá své měně?
Jak tchajwanská centrální banka pomáhá své měně, není zcela jasné. Obecně se však předpokládá, že kupuje americké dolary, aby zabránila posilování. Centrální banka může také používat ústní zprávy. Minulý týden požádala banky, aby omezily množství dolarů, které mohou být prodané v rámci jednoho obchodu.
Výsledkem je pozoruhodně stagnující měna. V uplynulých třech měsících stoupl tchajwanský dolar vůči americkému o 1,2 procenta. Dolarový index agentury Bloomberg, který sleduje výkon dolaru k deseti předním světovým měnám, za stejnou dobu klesl o více než čtyři procenta.
Chiu se domnívá, že tlak na centrální banku, aby zabránila růstu domácí měny, pravděpodobně v příštím čtvrtletí vzroste kvůli objednávkám iPhonů a možnému přesunu objednávek na Tchaj-wan z Číny po americkém postupu vůči společnosti Huawei. Současně není pravděpodobné, že by Washington začal Tchaj-pej pokládat za manipulátora s měnou. „Dokud bude Tchaj-wan politickým spojencem USA proti Číně, nebude tak označen,“ řekl Chiu.
Dále čtěte:
Soudní dvůr proprvé provedl výklad o neutralitě internetu
České firmy jsou vůči ekologickým vozům zdrženlivé
Zdroj: Bloomberg; ČTK