Deficit státního rozpočtu ke konci dubna stoupl na 93,8 miliard korun, z březnových 44,7 miliardy korun. Jedná se tak o nejhorší měsíc od vzniku České republiky.
Takovou výši schodku za měsíc český rozpočet nikdy nezažil. Mínus 93,8 miliard korun překonal i pokrizový rok 2010, kdy byl deficit státního rozpočtu 78,2 miliardy korun.
Ministerstvo financí uvedlo, že významný propad ekonomické aktivity, a tím i omezení daňových příjmů státního rozpočtu, přinesla opatření vlády zaváděná k zastavení šíření nákazy koronavirem. Současně s tím také byla potřeba vynaložení mimořádných prostředků ze státního rozpočtu na boj proti šíření epidemie a také na podporu ekonomiky.
Hospodaření rozpočtu očištěné o peníze z EU by dubnu podle Ministerstva Financí skončilo schodkem 88,8 miliardy korun. V loňském roce ke konci dubna činil schodek 27,7 miliardy korun.
Příjmy rozpočtu ke konci dubna meziročně klesly o tři miliardy na 467,9 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení klesly meziročně o čtyři miliardy na 395,4 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 61,1 miliardy na 561,7 miliardy korun.
Některá opatření na omezení šíření koronaviru již podle ministerstva ovlivnila příjmy rozpočtu v březnu a dubnu. Kupříkladu prodloužení lhůty pro podání přiznání k dani z příjmů a zaplacení daně z 1. dubna na 1. července s prominutím sankcí vedlo k meziročnímu propadu u daně z příjmů fyzických osob placené poplatníky o 1,8 miliardy korun na záporných 3,6 miliardy korun.
Záporné číslo každoročně v tuto dobu souvisí hlavně s ročním zúčtováním záloh na základě podání daňových přiznání. Inkaso daně z příjmu právnických osob ke konci dubna kleslo meziročně o dvě miliardy na celkových 27,8 miliardy korun. Inkaso DPH pak podle úřadu pozitivně ovlivnil vyšší počet pracovních dnů a loňská únorová výplata mimořádné vratky, která tak snížila srovnávací základnu. Přesto však rozpočet získal z DPH ke konci dubna 90,2 miliardy korun, meziročně jde o 1,4 miliardy korun méně.
Rostly výdaje
Co se týče výdajů, rostly hlavně běžné výdajě, meziročně o 47,6 miliardy na 521,8 miliardy. Zvýšená potřeba ochranných pomůcek a dalšího materiálu v souvislosti s řešením pandemie koronaviru se pak projevila v nákupech a souvisejících výdajích státu. Ministerstvo uvedlo, že jen v samotném březnu a dubnu dosáhly nákupy materiálu 7,8 miliardy korun, meziročně o 5,9 miliardy korun více.
Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci dubna 223,3 miliardy korun, meziročně o 21,7 miliardy korun více. Na důchody z této částky putovalo 171,8 miliardy korun.
Nejvyšší schodek za celý rok měl státní rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun. Letos je schodek kvůli koronavirové krizi naplánován na 300 miliard korun.
Dále čtěte:
Zamrazilová: Problém je rostoucí zadlužení
Přehled z tiskové konference po jednání vlády 4. května
Zdroj: Seznam Zprávy; ČTK