Malé společnosti s ručením omezeným postižené koronavirovou pandemií budou mít nárok na jedorázový příspěvek 500 korun denně. V pondělí 4. května to schválila vláda.
Ministryně financí Alena Schillerová uvedla na tiskové konferenci po jednání vlády informace o podpoře. Budou mít na ni nárok společnosti s ručením omezeným, kde jsou dva společníci nebo jeden společník a osoby blízké. Bude to manžel nebo partner, děti nebo rodiče, a i on dosáhnou na podporu. Podle Schillerové se tak jedná o podporu tzv. rodinných firem.
Podmínky
K tomu, aby firma na vyplácené peníze za období od 12. března do 8. června dosáhla, musela existovat před 12. březnem 2020. Celková výše podpory by měla být 44 500 korun. Podmínkou je také minimální obrat, který je stanoven na 180 tisíc ročně, což je zhruba 15 tisíc měsíčně.
O příspěvek pro s.r.o. se dvěma společníky mohou požádat oba. Může být i více společníků, kteří však musí být v příbuzenském vztahu. V takovém případě mohou o podporu žádat všichni.
Žadatel nesmí být současně zaměstnancem účastným na nemocenském pojištění a nesmí na sebe v daném období čerpat státní podporu zaměstnanosti kurzarbeit.
Nárok nevzniká ani společníkům ve společnostech, které byly v určeném období v úpadku, v likvidaci nebo označeny jako nespolehlivý plátce či nespolehlivá osoba podle zákona o dani z přidané hodnoty (DPH).
Podnikatelé hodně kritizovali, že v původních vládních návrzích nebyla podporat pro tyto společnosti. O finanční bonus žádala i opozice. Podpora je tak stejně vysoká jako peníze, které dostávají lidé pracující jako OSVČ.
Návrh by měla ve stavu legislativní nouze posoudit Sněmovna a příspěvek bude stejně jako u OSVČ vyplácet finanční správa a forma žádosti bude taktéž stejná.
Finanční správa začne žádosti přijímat po nabytí účinnosti zákona, což ministerstvo financí očekává během příštího týdne. Žádost na finanční úřad lze podat nejpozději do 60 dnů po skončení bonusového období.
V ČR je aktuálně zhruba 300 tisíc společností s ručením omezením. Ministerstvo financí odhaduje, že o kompenzační bonus v plné výši požádá zhruba 200 tisíc z nich. Výdaje rozpočtu by tak měly činit zhruba 9 miliard korun. V případě, že žádost podá i druhý společník ve firmě nebo rodinní společníci to může být až 15 miliard korun.
Dále čtěte:
Přehled z tiskové konference po jednání vlády 4. května
Zdroj: novinky.cz; ČTK