Vitamin D je pro naše tělo stěžejní, na starosti má více než 200 procesů v lidském organismu. Podle odborníků však nedostatkem tohoto vitaminu trpí 60 až 75 procent české populace. Současná omezení způsobená situací kolem koronaviru může dodání vitaminu D do těla ještě více ztížit kvůli malému množství času, který trávíme venku.
Příjem vitaminu D si většina z nás spojuje se slunečním zářením. Syntéza vitaminu D probíhá na základě pronikání paprsků UVB přes kůži. Proces jeho produkce pak nastává po 10 – 15 minutách slunění. Všeobecně se uvádí, že pobyt na slunci po dobu 20 minut by mělo člověku zajistit dostatečné množství tohoto vitaminu. V současné době je navíc ještě těžší dosáhnout potřebného množství tím, jak je pobyt venku stále omezen.
V našich podmínkách však sluneční záření není celoročně dostatečně konstantní, u nás je možné získávat vitamin D ze slunce pouze od května do října. Kvůli malému úhlu dopadu slunečního záření na naši pokožku pak k tvorbě vitaminu nedochází. Pouze ze slunce tak nelze pokrýt potřebný příjem.
S postupujícím věkem také klesá schopnost pokožky tvořit vitamin D až o tři čtvrtiny, senioři nad 65 let by tak měli pobývat na slunci minimálně dvakrát déle. Dalším faktorem je také barva kůže. Čím je světlejší, tím více vitaminu D dokáže vyprodukovat.
Jak velké množství vitaminu D tělo potřebuje?
Podle výzkumů se pro aktivaci imunitních procesů v těle doporučuje mít hladinu vitaminu D 100 až 125 nmol/l. Jde o hodnotu, díky které se lépe zvládají infekce. Česká populace ji však má mnohem menší, velmi často pod dolní hranicí optima, což je 50 nmol/l.
K dosažení dostatečné denní dávky je potřeba zkonzumovat 1 000 až 2 000 IU (mezinárodních jednotek) vitaminu D. Pro aktivaci imunitních procesů se doporučuje denně přijmout přibližně 2 000 UI. Jiné dávky jsou určené pro kojence, malé děti, těhotné a ženy po menopauze apod. Těmto lidem by měl doporučenou denní dávku navrhnout ošetřující lékař.
Jak dodat vitamin D
Vitamin D je možné získat i z kvalitní a pestré stravy. Jeho skvělým zdrojem jsou například vejce, mléko, houby, sýry, rybí i drůbeží maso, margarín či máslo. Ideální cestou je kombinace kvalitní pestré stravy a pohybu na čerstvém vzduchu a slunci.
Odborníci také doporučují dodávat do těla vitamin D pomocí doplňků stravy, které vám pomohou zajistit jeho dostatečný přísun. Rozlišujeme dva základní typy vitaminu D – D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol). D3 je zhruba čtyřikrát účinnější než D2. K dispozici jsou kapky, tabletky, tobolky, gumoví medvídci a další. Určitě je dobré zvolit takový preparát, který je přírodní, bez umělých barviv, různých stabilizátorů a dalších přidaných látek.