Zadejte hledaný výraz...

Máme šanci stát se biomedicínskou velmocí, říká Pavel Doležal

Pavel Doležal, jeden ze zakladatelů COVID19CZ hovoří o tom, jaké výsledky tato iniciativa přinesla. Ta původně začala tak, že se na počátku března dala dohromady skupina nadšenců a pdnikatelů v informačních technologiích a nabídla pomoc státu v krizi.

Těsně před vypuknutím koronavirové krize se Pavel Doležal chtěl nechat otestovat, ale nedařilo se mu to. Na Twitteru narazil na spoustu dalších lidí s podobnou zkušeností. Český internetový podnikatel Jan Barta dal dohromady několik lidí z IT sféry a oslovil premiéra Babiše s nabídkou pomoci v koronavirové krizi.

Projekty iniciativy

Po setkání s premiérem tak během 48 hodin spustili linku 1212 (celostátní bezplatná informační linka o koronaviru) a začali pomáhat hygieně s trasováním nakažených. Další den pak předložili technologické řešení tzv. chytré karantény.

Kromě linky 1212 vyhlásili i další klíčové projetky, na které sháněli zájemce. Jedním z nich byla pomoc ministerstvu zdravotnictví v komunikaci s občany formou #StopCovidCZ, do které se vložil Seznam.cz, a pomoc s trasováním nakažených osob a digitalizací epidemiologických šetření. Všechny tyto iniciativy získal velký ohlas a během dalšího dne se připojilo na pět tisíc lidí, kteří chtěli pomoct a zároveň přicházeli s novými nápady.

Výroba zdravotnických pomůcek

Jedním z dalších problému, na který se poukazovalo, byl nedostatek pomůcek. Na ten pak reagoval Josef Průša, úspěšný vývojář 3D tiskáren. Netrvalo dlouho a na všech českých 3D tiskárnách se tiskly ochranné štíty. Rozvíjeli se pak nápady vuyžívat potápěčské masky jako náhradu nedostatkových respirátorů FFP3 s tím, že se na 3D tiskárně dotiskne nástavec, na který se nasadí běžný vojenský filtr.

Plicní ventilátory

Analýza dat ze světa ukázala, že pokud se epidemie včas nezvládla, projevil se také nedostatek plicních ventilátorů. „Chtěli jsme být na to připraveni, měli jsme víc času než Itálie.“ řekl Doležal. Na ČVUT tak oslovili profesora Karla Roubíka, který se 25 let věnuje výzkumu ventilátorů a propojili ho s designéry, technology a středními podniky jako například třebíčský MICo robotic. Podle původního plánu chtěli od dárců vybrat peníze na 100 kusů ventilátorů. Během jediného dne však vybrali 14 milionů, takže to vypadá na výrobu až 250 kusů. První ventilátor specializovaný na COVID-19 se podle Doležala už testuje.

Hrozně důležité je, že se takhle u nás může rozjet ten nejmodernější průmysl. Česko má šanci stát se biomedicínskou velmocí. Hraje se ale o čas, protože díly, které na to potřebujeme, skupují Američané po statisících.“

Iniciativa COVID19CZ je založena na dobrovolnickém financování, všichni členové do toho dali svůj čas, svoje peníze i zdroje svých firem. Téměř všichni v iniciativě mají nějaké své firmy nebo byznysy. Stojí tak u nápadů, vzniku prvních prototypů a uvedení do praxe. Potom se předávají dál: státu, univerzitám, podnikům, aby je profesionálně zajišťovaly. Cílem COVID19CZ podle Doležala není provozovat to, co vytvoří. Projektů se již rozběhly desítky. „Nikdo z těch pěti tisíc lidí, kteří se dali dohromady, se nedívá, co na tom vydělá.“ říká Doležal. Doufá také, že tím změní pohled lidí ze státní zprávy na ajťáky z fejsbuku, kteří občas zapomínají na to, že tihle ajťáci založili a úspěšné firmy.

Stát nebyl připravený

Podle Doležala stát nebyl na takovou krizi připravený. Neměl zmapované, jak jsou jednotliví výrobci schopní zapojit se do krizové výroby. Pro stát tak bylo jednodušší nakupovat po milionech od jednoho dodavatele. Na druhou stranu podnikatelé zase měli problém mluvit se státem jedním hlasem. Všichni chtějí pomáhat a myslí to dobře, ale vzniká tak nepřehledná situace. Doležal si přeje, aby nám tato krize pomohla se naučit, aby akademická sféra, průmysli i stát lépe fungovaly dohromady. Doufá, že tohle krizové cvičení by k tomu mohlo pomoct. IT scéna byla na něco takového výborně připravená díky hackathonům.

Vývoj chytré karantény

Ve spolupráci s mobilními operátory navrhla iniciativa technologické řešení tzv. chytré karantény, které zefektivní práci epidemiologů, která se dosud dělala s telefonem, papírem a tužkou. Již od začátku však brali nade všechno souhlas občana s předáváním dat. Nechtěli postupovat podle čínského, singapurského nebo izraelského modelu, který bariéry soukromí prolamuje a rozhodně neodpovídá standardům evropské civilizace.

Pokud někdo chytrou karanténu odmítne, platí u něj ze zákona povinnost součinnosti s hygienickou službou, která ho bude trasovat ručně, jak se to řešilo doposud. Členové iniciativy se s vládou shodli na tom, že rozhodně nechtějí žádné špiclování obyvatel. Doležal doufá, že díky chytré karanténě se lidé budou moci vrátit k normálnímu životu a ekonomika se nastartuje.

S chytrou karanténou budou pomáhat medici – více se dočtete zde

Podle Doležala národ zareagoval skvěle a podařilo se mu během dvou týdnů udělat věci, které jiným trvají doteď. Jedinou brzdou je prý naše švejkování a neochota riskovat.

Náš průmysl teď má neskutečnou šanci rychle zareagovat a stočit se na chytrý průmysl, převzít to, co se soustředilo v Číně, a dodávat to do Evropy. Strach ze závislosti na Číně je teď všudypřítomný. Je to šance s pozvednutím České republiky z montovny Evropy na výsluní moderního průmyslu.“

Zdroj: Koronavirus.eu, aktualne.cz


Vydáno
13. 4. 2020
Tagy