Agentura AFP uvedla, že německá letecká společnost Lufthansa se chystá zrušit asi 22 tisíc pracovních míst, z toho polovinu v Německu. Odpovídá to přibližně 16 procentům pracovní síly. Lufthansa, na kterou podobně jako na celé odvětví letecké dopravy doléhají dopady epidemie koronaviru, ještě na konci dubna předpokládala, že zruší 10 tisíc pracovních míst. Akcie Lufthansy na zprávu reagovaly prudkým poklesem, krátce po poledni ztrácely přes sedm procent.
Lufthansa dnes sdělila agentuře AFP, že ve skupině bude mít o 22 tisíc pracovních míst přepočtených na plný úvazek méně, z toho polovina připadne na Německo. Dodala, že se chce vyhnout nucenému propouštění, jak jen to bude možné.
Mluvčí letecké společnosti na středeční schůzce s odbory přiznala, že firmě vzhledem k situaci přebývá kolem 26 tisíc pracovníků na různé úvazky, což v přepočtu odpovídá 22 000 pracovních míst na plný úvazek.
Společnost se minulý týden zavázala k rozsáhlé restrukturalizaci, která mimo jiné zahrnuje rušení tisíců pracovních míst či prodej části majetku. Restrukturalizací byl podmíněn záchranný balík za devět miliard eur, který poskytne nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF.
Firma vyjednává s odbory ohledně částečných úvazků zaměstnanců a dalších způsobů, jak snížit náklady na zaměstnance. Obě strany chtějí dosáhnout dohody před 25. červnem, kdy se koná mimořádná valná hromada. Na ní budou o záchranném balíku hlasovat akcionáři.
Odbory palubního personálu požádaly Lufthansu, aby se vyhnula nucenému propouštění. Odbory zastupující piloty pak uvedly, že jejich členové nabídli snížení svých mezd až o 45 procent, což představuje 350 milionů eur. Na oplátku žádají, aby společnost zachovala co nejvíce pracovních míst.
Pracovní místa ruší i další společnosti
V dubnu uzavřela společnost svou nízkonákladovou společnost Germanwings. Ostatní letecké společnosti provádějí podobná opatření v očekávání dlouhého a pomalého návratu k dřívější úrovni poptávky.
Dosud ohlášené škrty pracovních míst zahrnují:
- British Airways, které chtějí zrušit 12 000 ze 45 000 pracovních míst
- Společnost Ryanair je připravena zrušit až 3 000 pracovních míst, což odpovídá 15 procentům pracovním síly. Podle šéfa Michaela O’Leary uvedl, že jde o minimum k tomu, aby společnost dokázala přežít následujících dvanáct měsíců
- Společnost EasyJet uvedla, že sníží až 30 % své pracovní síly, což odpovídá 4 500 pracovních míst
- Virgin Atlantic, která zaměstnává 10 tisíc lidí, uvedla, že zruší tři tisíce pracovních míst
Dále čtěte:
Průmysl v dubnu poklesl o třetinu
Státní pomoc aerolinkám: Zdraží kvůli ní létání?
Zdroj: ČTK; bbc.com/news