Zadejte hledaný výraz...

Lidé zřejmě budou moci žádat úřad práce o vyplacení dlužné mzdy

Lidé, kterým zaměstnavatel v platební neschopnosti dluží mzdu, budou mít nejspíš možnost opět žádat úřad práce o vyplacení výdělku. Umožnit by to tak měl návrh, který dnes schválila Sněmovna. Návrh má napravit zákon ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru v justici. Podle tohoto zákona se nepřihlíží k insolvenčním návrhům na firmy, které byly podány do konce srpna. Pracovníci tak nemohou nyní žádat o vyplacení dlužné mzdy.

Sněmovna také přijala návrh lidovce Marka Výborného, aby zaměstnavatelé nemuseli peníze za dlužné mzdy posílat úřadům práce hned v září. Dostali na to čas až do konce listopadu.

Řešení problému s nevyplácením mezd žádaly již dříve odbory. Podle nich se ke svým penězům nemohou dostat ani zaměstnanci podniků, které do úpadku mířily už dřív. Ministerstvo práce a sociálních věcí má na výdaje na ochranu zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatelů částku 300 milionů korun. Nepředpokládá, že by se suma kvůli úpravě zákona musela navyšovat.

Podle platných pravidel má zaměstnanec právo za určitých podmínek na uspokojení splatných mzdových nároků, které mu firma v platební neschopnosti neuhradila. Rozhodující je termín, kdy věřitelé podali insolvenční návrh či kdy se vyhlásilo moratorium před zahájením insolvenčního řízení. Hned jak se úřad práce o platební neschopnosti zaměstnavatele dozví, vyvěsí informace na své úřední desce. Lidé pak budou moci žádat o peníze do pěti měsíců a 15 dnů. Dlužnou mzdu mohou získat za tři měsíce a částka za měsíc nesmí překročit 1,5 násobek celostátní průměrné mzdy z předchozího roku.

Nárok na ošetřovné

Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová také prosazovala, aby nárok na ošetřovné nezanikl rodičům, kteří do konce června nepošlou své dítě do školy či školky z obav, že by hygienická opatření mohla mít potenciální negativní dopady na psychosociální vývoj dítěte. Její pokus o tuto změnu byl však neúspěšný. Podle Olgy Richterové z Pirátské strany však není vyřešeno, zda by po otevření školy zůstalo ošetřovné rodičům, kteří zůstali doma s dětmi s astmatem nebo bez zajištění jejich hlídání. Tímto problémem by se měla zabývat vláda ve čtvrtek, konkrétně ministerstvo práce a sociálních věcí s ministerstvy školství a zdravotnictví.

Dále čtěte:

Jaké platby můžete na čas odložit

Vláda stále neví, co po konci nouzového stavu

Zdroj: ČTK