Zadejte hledaný výraz...

Letecké společnosti stále zápasí s problémy

Ve snaze přežít pandemii koronaviru se letecké společnosti zoufale snaží přesvědčit veřejnost, že díky opatřením, jako jsou roušky a vzduchové filtry, je cestování letadlem bezpečnější jako pohyb v některých vnitřních prostorech. Průzkumy však naznačují, že to však na lidi nezabírá.

Průzkumy ukazují, že lidé jsou vůči cestování letadlem jsou čím dál víc skeptičtí. V USA se rezervace leteckých společností v uplynulém měsíci po pomalém růstu opět zastavily. Lidé tak reagovali na oživení růstu nových případů nákazy nemocí covid-19. Podle globálních údajů klesla letecká doprava v porovnání s loňským rokem o více než 85 procent.

V průzkumu Consumer Reports v červnu se ptali více než tisíce lidí na to, jak hodnotí různé aktivity během pandemie. 70 procent respondentů uvedlo, že létání považuje za velmi nebo poměrně nebezpečné. Méně nebezpečné hodnotili dokonce i návštěvu pohotovosti v nemocnici.

V průzkumu, který si objednala skupina leteckých společností, lidé nejvíce znepokojovala možnost, že budou sedět vedle nakažené osoby.

Dopady koronavirové krize na letecký průmysl jsou vážné. Několik předních dopravců již požádalo o ochranu před bankrotem, a pokud se zotavení zpozdí, jejich seznam se ještě rozšíří.

Čtyři největší americké letecké společnosti ztratili od dubna do června dohromady 10 miliard dolarů. Generální ředitelé tvrdí, že společnosti přežijí, ale z hlediska zotavení zhoršili svůj výhled. Podle generálního ředitele Southwest Airlines Garyho Kellyho všichni doufali, že do podzimu by vliv koronaviru mohl zeslábnout, což se však ukázalo jako špatný odhad.

„Změna od špatného k horšímu“

Agentura Standard & Poors v této souvislosti uvedla, že vyhlídky odvětví letecké dopravy se změnily od špatných k horšímu. Odhaduje, že globální letecká doprava klesne v tomto roce až o 70 procent. V květnu přitom odhadovala její pokles o 55 procent jako nejhorší scénář. Zotavování tak podle analytika agentury Philipa Baggaleyho bude pomalejší a nerovnoměrnější.

Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) předpověděla, že toto odvětví přijde letos až o 84 miliard dolarů. Bude to tak nejhorší rok v historii letecké dopravy. Sdružení rovněž uvedlo, že se odvětví plně nezotaví dříve než v roce 2024. (Letecká doprava se podle IATA nezotaví dříve než v roce 2024)

V Asii, kde se daří dostat ohniska nákazy pod kontrolu, je situace o něco lepší než v USA a Evropě. Domácí cestování v Číně se vrátilo přibližně na dvě třetiny loňské úrovně. V USA však nedosahuje ani jedné třetiny dopravy loňského roku. Letecká doprava se ve Spojených státech v dubnu propadla o 95 procent, v červenci však její pokles zmírnil na 74 procent a v srpnu na 72 procent.

Letecká doprava na letištích Evropy se v červnu meziročně propadla o 94 procent. Od té doby však míra cestování začala stoupat s tím, jak začátkem července více než dvě desítky evropských zemí otevřeli své hranice. V některých státech Evropy však opět přibývají nové případy onemocnění covid-19, což vede k opětovnému zavádění restrikcí. Británie již například zavedla karanténu pro cestující ze Španělska, Francie a Nizozemí. A přidávají se k tomu další státy.

Dále čtěte:

Podle prognózy ČNB bude ekonomika ožívat pomaleji

Zkrácení karantény ze dvou týdnů na deset dní

Zdroj: Reuters, businessinsider.com; CNN


Vydáno
18. 8. 2020
Tagy