Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) sdružující okolo 280 leteckých společností uvedla, že neočekává, že by se odvětví letecké dopravy zotavilo z koronavirové krize dříve než v roce 2024.
Hlavní ekonom IATA Brian Pierce uvedl, že před vyvinutím vakcíny proti koronaviru záleží na tom, jak jednotlivé země dokážou tento virus usměrňovat. Kvůli narůstajícímu počtu nakažených po celém světě se proces zotavování navíc zpomaluje.
Převážná část problému spočívá v tom, že v současnosti má veřejnost o leteckou dopravu relativně malý zájem. IATA ve své tiskové zprávě uvádí, že lidé méně cestují, k tomu je důvěra spotřebitelů nízká kvůli obavám ohledně možné ztráty zaměstnání a také kvůli riziku nákazy koronavirem.
Počet služebních cest také nebude narůstat kvůli tomu, že se firmy snaží snížit své náklady, takže se vzdálenějšími klienty v současnosti využívají videokonference. Pokud se zlepší ekonomika, míra služebních cest by se pak mohla vrátit do normálu.
„Uvidíme, zda se dočkáme návratu služebního cestování na úroveň před krizí,“ uvedl Pearce. „Obáváme se, že nikoli. Mají-li se některé dálkové trasy zachovat, jejich ziskovost by se mohla opřít o přepravu nákladu, myslí si ekonom“ Ziskovost mnoha sítí leteckých společností dosud totiž závisela v zásadě na prémiových pasažérech.
V prvních měsících pandemie většina dopravců uváděla dvou až tříletý časový rámce pro zotavení. Výjimkou byl generální ředitel Southwest Gary Kelly, který v dubnu uvedl pětiletý rozvrh. Analytici očekávají, že toto odvětví bude mít k zotavení dlouhou cestu.
Poptávka po cestování v asijském regionu poklesla v pozdější polovině ledna, po celém světě pak zkolabovala v polovině března. Původně analytici předpokládali zotavení ve tvaru V, v dubnu se však tato naděje vypařila.
Jamie Baker, analytik z JPMorgan uvedl, že oživení leteckého průmyslu na úrovně před koronavirovou krizí bude rozhodně víceletou záležitostí. Analytička Helane Beckerová z Cowen uvádí, že úrovně z roku 2019 dosáhne nejdříve za 3 až 5 let. Podle ní je také vysoce pravděpodobné, že zotavování nezačne dříve než ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. Poté bude pokračovat pomalu až do roku 2021 a dále do roku 2022.
Dále čtěte:
Ceny ropy na začátku týdne klesly
Počet případů COVID-19 na celém světě překonal 18 milionů
Zdroj: businessinsider.com