Lékaři by nadále rádi využívali telemedicínu, tedy možnost poradit pacientovi na dálku, kterou by hradily zdravotní pojišťovny. Česká legislativa však s touto formou nepočítá. Předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Svatopluk Býma uvedl, že připravují doporučený odborný postup, aby se těmto službám dala příslušná forma. Inspirací jim mohou být zkušenosti z Německa, kde je telemedicína již uzákoněná.
Lékaři v březnu vyzvali pacienty, aby je před cestou do ordinace nejprve kontaktovaly. Podle nich by to mělo platit i nadále, aby se předešlo hromadění lidí v čekárnách. Snaží se také prosadit telemedicínu do zákona, některé pojišťovny budou od července hradit videohovory. Během epidemie zůstal lékař podle sdružení v kontaktu průměrně s více než 50 pacienty denně, z toho zhruba osm přišlo do ordinace. Ostatní stačilo obsloužit po telefonu či mailu.
Menší zdravotní pojišťovny budou od července hradit praktikům, ale i ambulantním specialistům nový výkon, kdy může lékař s pacientem hovořit pomocí video rozhovoru. Podle ředitele Svatu zdravotních pojišťoven Ladislava Friedricha je tento druh výkonu perspektivní a může tak zkvalitnit služby a zvýšit dostupnost části zdravotních služeb. Podle něj jde zatím o pilotní projekt, který si pojišťovny po nějaké době vyhodnotí.
Svaz sdružuje menší zdravotní pojišťovny, Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra ČR, Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu, Oborovou zdravotní pojišťovnu, Vojenskou zdravotní pojišťovnu, RBP a Zdravotní pojišťovnu Škoda. Spuštění programu podporujícího telemedicínu podle mluvčího Vlastimila Sršně připravuje i největší zdravotní pojišťovna Všeobecná zdravotní pojišťovna, která není součástí svazu.
Dále čtěte:
Počet nakažených v Česku stoupl nejvíce za dva měsíce
Vláda schválila návrh zákona o náhradním výživném
Zdroj: ČTK; novinky.cz