Od pondělí mohou divadla znovu hrát, drtivá většina z nich toho ale nevyužila. Pro velké scény se totiž inscenace pro sto diváků nevyplatí a malým s kapacitou do sta diváků brání přísná hygienická opatření.
Opatření narušují zážitek
Ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek uvedl, že v případě splnění všech nařízení, je kulturní zážitek téměř nemožný jak pro herce, tak pro diváky. Po započítání nákladů by to podle něj finanční ztráty akorát tak prohloubilo. Odvolal se tak na prohlášení Asociace profesionálních divadel České republiky, ve kterém se právě uvádí problém prožitku divadelního umění v souvislosti s nařízenými hygienickými opatřeními.
„Copak si lze představit, že by se divák mohl plně odevzdat divadelnímu umění a užít si je, když jeho hlavní starost má být vzdálenost od jiného diváka, ochrana rouškou i další omezení? Vždyť právě těsný divácký kontakt umožňuje zázrak divadla, který všichni dobře známe jako společný prožitek společné duše publika.“
S tímto názorem se ztotožňují i ředitelé velkých divadel, jako jsou Národní divadlo v Praze i Brně, Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě či Městské divadlo Brno. Národní divadlo v Praze již v dubnu odhadovalo ztráty na desítky milionů.
Potřeba vyjasnění podmínek
Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského z Ostravy, upozorňuje, že pro soubory s kolektivními tělesy (například opera, opereta či muzikál) je třeba vyjasnit podmínky zkoušení. S požadovanými rozestupy se totiž orchestr nikam nevejde a absurdní je podle něj i představa sboru zpívajícího v rouškách.
Většina divadel se tak chystá hrát až po upřesnění podmínek, za nichž budou divadelní produkce možné, o což žádá i Asociace profesionálních divadel. Řada scén se pak spoléhá na letní exteriérové produkce.
V prohlášení asociace je uvedeno, že by uvítali umožnění letních exteriérových divadelních produkcí od počátku měsíce června. Ve venkovních prostorách by pak požadovali kapacitu do zhruba 800 diváků. Požadují rovněž stanovisko vlády ČR, že již od konce srpna budou moci kompletně obnovit svou činnost v budovách divadel.
Ekonom Lukáš Kovanda uvádí, že česká divadla tratila na lístcích při úplném uzavření asi 160 milionů korun za měsíc. U tuzemských kin to pak bylo 194 milionů. Vláda se rozhodla podpořit celkou kulturu částkou jedné miliardy, což je podle kritiků málo.
Newyorská Broadway v miliardových ztrátách
Producenti 41 divadel na newyorské Broadwayi nabízejí lístky už od 6. září, přestože ještě neznají přesný termín otevření. Lístky nabízejí hlavně jako náhradu za ty propadlé od uzavření 12. března. Původně měla tamní divadla otevřít 7. června. Nově se však oznámil posun o další tři měsíce. Odstávka se tak prodlužuje již na půlroku. Půlroční odstávka tak může celý sektor včetně hotelů, barů, restaurací i dopravy stát skoro 2,7 miliardy dolarů, v přepočtu zhruba 68,5 miliardy korun. Hrozivá je také nejistota 97 tisíc lidí, kterým obor dával práci.
Dále čtěte:
Zaorálek: Myslím, že kultura nezanikne
Levitt: Zavedení plošných restrikcí byla chyba
Zdroj: Seznam Zprávy; novinky.cz