Zadejte hledaný výraz...

Krize sráží ceny nájmů v Praze

Koronavirová krize zasáhla také realitní trh. V Praze se již rychle zlevňuje nájemné za byty. Podle expertů se však realitní trh spíše zpomalí, než spadne. Ceny prodávaných bytů tak nejspíš odolají.

Chybí turisté

Po měsíci nouzového stavu otřásá koronavirus i trhem nájemního bydlení, přinejmenším ve městech, do nichž jezdí turisté. V nabídce pražských realitních kanceláří přibývají denně stovky nabídek na pronájem bytů, které majitelé donedávna využívali k ubytování přes platformy typu Airbnb.

K 29. únoru bylo na území Prahy registrováno celkem 14 560 Airbnb jednotek, z toho 78 procent představovaly celé byty či rodinné domy. V Praze 1 byla ke krátkodobým pronájmům využívána plná čtvrtina bytového fondu, v Praze 2 to bylo osm procent. Po uzavření hranic začali ubytovatelé tyto byty nabízet k bydlení, ovšem zpravidla jen na dvouměsíční, tříměsíční či šestiměsíční pronájem. O tyto nabídky však nebyl velký zájem.

Ubytovatelé však museli změnit svou obchodní politiku, protože je jasné, že turistický byznys se hned tak nerozjede. Podle Vrzákové tak nově nabízejí nájemní smlouvu alespoň na jeden rok. Širší nabídka bytů a jiný způsob užívání navíc tlačí ceny dolů.

Zvýšení počtu bytů k pronájmu

Podle portálu Sreality.cz se jen mezi 24. březnem a 8. dubnem zvýšil v Praze počet bytů nabízených k dlouhodobému pronájmu z 5 963 na 7 436, tedy o čtvrtinu. V Praze 1 se nabídka zvýšila o 45 procent, v Praze 2 o třetinu. Podle Terezy Vrzákové, makléřky společnosti RE/MAX se počet nabízených bytů k dlouhodobému pronájmu například v okolí Karlova mostu zvedl na dvě stovky z dřívějších pěti nebo šesti bytů.

Nabídka volných bytů tak skokově posílila hlavně v užším centru Prahy a je to vidět i na cenách. Garsonku v centru lze dnes pronajmout za 10 tisíc měsíčně. Byty 2+kk za 11 až 12 tisíc, podle makléřky se tak jedná o pokles až o tři tisíce korun.

Podle odborníků by trend mohl přetrvat i po odeznění pandemie. Podle Michala Pazdery, majitele realitní sítě Justo, koronavirová krize poznamená pražský realitní trh už nevratně. Pročistí se trh ubytovacích služeb a krátkodobých pronájmů, řada podnikatelů z tohoto byznysu odejde. Nabídka nájemního bydlení v Praze by tak mohla zůstat pro zájemce o bydlení cenově příznivější i po odeznění krize. Pražský trh nájemních bytů je však specifický. Kupříkladu v Brně, kde se před krizí nacházelo ke krátkodobým pronájmů jen zhruba 200 bytů, úbytek turistů trhem viditelně nemíchá.

Ceny bytů se drží

Odborníci však neočekávají pád cen u bytů prodávaných do osobního vlastnictví. Podle Jakuba Hrbáče bude na nabídku bytu třeba reagovat méně lidí a prodej by trval déle, ale i tak by se dobře prodal za původní cenu. Realitní trh podle něj nepoklesne, jen zpomalí.

Podle Dušana Kunovského, majitele firmy Central Group, je poptávka po bytech pořád silná. Zvažovali prý odložení některých připravených projektů, ale zatím to není třeba. Central Group zahájí podle původního plánu v půli dubna prodej stovky bytů z novostavby Libeňský Park. Kunovský nepochybuje, že se budou prodávat dobře.

Podle Tomáše Pardubického, ředitele firmy Finep, chybí v Praze dlouhodobě několik tisíc bytů. Silná poptávka tak tlačila ceny do astronomických výšin a krize tohle nezmění. To znamená, že ceny hned tak nespadnou. Vyvstává tu ovšem otázka, nakolik poptávku srazí přicházející ekonomická krize, růst nezaměstnanosti a pokles příjmů českých domácností.

Podle Pardubického zcela jistě zavládne špatná nálada a strach spotřebitelů z budoucnosti, čímž dojde ke snížení poptávky. Na druhou stranu se však zpomalí chod některých konkurentů, kteří se na tržní selhání nepřipravili. Tím se opět omezí nabídka nemovitostí. Který z těchto vlivů bude převažovat a do jaké míry to ovlivní ceny, však není zatím jisté.

Bude se opakovat scénař z roku 2008?

Developeři si pořád pamatují tvrdou lekci v podobě poslední krize z roku 2008. Reality se velmi rychle přestaly prodávat a developerům tak zůstaly na dlouhé měsíce celé komplexy neprodejných bytů. Nakonec byli donuceni jít s cenami dolů a sčítali ztráty. Několik firem jako ECM či Orco během finanční krize padlo. Podle Pardubického by se však dvanáct let starý scénář opakovat nemusel. „Recesi jsme očekávali, s tím už jsme plánovali projekty, rok a půl jsme si tvořili rezervu na horší časy. To ale neznamená, že teď nebudeme muset své plány přehodnocovat,“ říká. Hypotéky jsou teď navíc levnější a pro střední třídu dostupnější než před 12 lety. Poptávka po bytech by tak zřejmě měla přetrvávat a s ní i vysoké ceny.

Zdroj: Seznam Zprávy


Vydáno
13. 4. 2020
Tagy