Krakov podepsal jako první středoevropské město dohodu s poskytovatelem ubytování Airbnb. Snaží se tak regulovat trh s krátkodobými pronájmy, který se v poslední letech v turisticky oblíbené destinaci vymykal kontrole. Město bude se společností spolupracovat i na marketingu, což se však nelíbí klasickým hotelům. Celé toto odvětví je navíc zasažené pandemií koronaviru.
Ještě před koronavirovou krizí ubytování přes server Airbnb dobře vydělávalo. Zástupkyně firmy Iwona Kopećová uvedla, že bytů, které se přes server pronajímají, má v Krakově desítky. Vždy však dbala na to, aby se klienti řádně chovali a neztěžovali každodenní život sousedům, což se pak stává předmětem stížností.
Kopećová novou spolupráci s městem vítá a věří, že jí během těžké doby pomůže. Krakov nyní eviduje 32 tisíc bytů, kde se legálně poskytují noclehy náštěvníkům. Šedou zónu se snaží mapovat. Kolik pronajímatelů tak ve skutečnosti ve městě může být, si netroufá odhadovat.
Katarzyna Gądeková, ředitelka odboru turistiky v Krakově vítá připojení virtuálního byznusu k dobré praxi. Uvedla, že je třeba, aby se turistika rozvíjela v rovnováze – aby bylo co nejméně konfliktů mezi obyvateli a turisty.
Společně s Airbnb bude radnice město i promovat, což se však nelíbí klasickým hotelům. Kvůli tomu by totiž mohly přicházet o další zákazníky. Kvůli on-line nabídkám ubyvtování jich ubývalo již před epidemií.
Radnice však nyní řeší i problém s nedostatkem návštěvníků. Trpí tak celý cestovní ruch, který je pro město výrazným zdrojem příjmů. Situace se pro podnikatele navíc ani příliš nezlepšila v létě. Například kapacita hotelů se proti normálu nezaplnila ani z třetiny.
Dále čtěte:
Důvěra v českou ekonomiku po pěti měsících klesla
Pandemie odsunula zdanění: zásilky z čínských e-shopů zdraží až od července
Zdroj: ČT24