Pracovat v informačních technologiích se vyplatí, jelikož potřeba IT specialistů stoupá rychlostí světla. Které pozice jsou ty nejžádanější a v jakých výších se pohybuje jejich plat?
Kdo je IT pracovník?
IT neboli `ajťák` se zabývá vším, co souvisí s počítači, počítačovou sítí a vším okolo toho. IT profesí je skutečně nespočet, my si představíme alespoň ty nejznámější z nich.
Preference firem
Dlouhodobý trend ukazuje, že firmy i přes nedostatek IT specialistů na trhu preferují interní zaměstnance před externisty, kteří pracují na živnost. Zároveň dávají přednost vystudovaným IT pracovníkům před těmi, kteří absolvují rekvalifikační kurz. Firmy si zároveň raději vyberou zkušené pracovníky, před těmi, kteří své první pracovní uplatnění teprve hledají. A na co firmy kvalifikované IT pracovníky lákají? Především na:
- bonusy a prémie
- flexibilní pracovní dobu
- týden dovolené navíc
- možnost home office
- každoroční revizi mezd
Roky 2020 a 2021 ukázaly, po kterých IT profesích je ze strany firem nejvyšší poptávka. Seznámíme se všemi.
1. Experti na AI
AI je zkratkou pro artificial intelligence, tedy umělou inteligenci. Poptávka firem po této profesi se zvýšila poté, co vypukla celosvětová pandemie. Každý prahne po zvýšení efektivity a zároveň potřebuje, aby byla implementována co nejrychleji.
2. Vývojáři a manažeři softwarů
Umíte-li vyvíjet softwary a pracovat s pythonem, nebo máte zkušenosti na pozici manažera vývoje softwaru či backend developera, jste za vodou.
3. Datoví vědci se specializací na business
Dávno už nikdo nestojí o analýzy vypracované v Excelu. Firmy mají zájem o skutečné vědce a analytiky, kteří umí analyzovat a pracovat s analytickými datovými modely, jenž využívají machine learning nebo deep learning.
4. Datoví inženýři
Právě ti zachycují nezpracovaná data, kategorizují je a poté je poskytují datovým vědcům k analýze.
5. Analytici, inženýři, architekti AIOps
AIOps neboli artificial intelligence for IT operations (umělá inteligence pro řízení IT operací) je čím dál důležitější a to z toho důvodu, že rostou požadavky na infrastrukturu a s tím se zvyšuje i nezbytnost optimalizace AIOps.
6. Experti na kybernetickou bezpečnost
Čím více firmy využívají cloudová úložiště, tím větší je potřeba zajištění ochrany citlivých dat.
7. Cloud architekti
Jakmile firmy přešly na home office, cloud architekti měli pré a mnozí z nich se dočkali zvýšení mzdy až o čtyřicet procent. Firmy využívají cloudové služby čím dal častěji a zároveň přecházejí na složitější infrastrukturu, a proto potřebují někoho, kdo se jim o cloudy postará.
8. Vedoucí IT pracovník disponující soft skills
Na tuto pozici potřebujete nejenom technické dovednosti, ale i komunikační a hlavně manažerské. Delegujete úkoly, komunikujete, motivujete podřízené a zároveň zadané úkoly kontrolujete a vyhodnocujete.
Existuje ale i mnoho dalších IT profesí, které sice nejsou firmami tak žádané, ale rovněž si díky nim můžete slušně vydělat. Jak vysoko se pohybují jejich příjmy?
Plat programátora
Programátor je ta osoba, která procesem programování implementuje výsledky návrhu projektu.
- Android programátor 39 718 – 81 204 Kč
- Mikrokontrolér programátor 39 045 – 83 787 Kč
- Programátor 35 164 – 88 860 Kč
- Programátor ABAB 40 983 – 90 378 Kč
- Programátor Java, Javascript 36 995 – 87 817 Kč
- Programátor PHP 31 411 – 77 630 Kč
- Programátor Python 35 096 – 92 287
Plat grafika (web designéra)
Webdesignér připravuje grafické návrhy a strukturu webových stránek. S pomocí grafického hardwaru a softwaru vytváří grafický vzhled stránek a v současnosti je jeho činnost oceněna mzdou od 26 925 do 80 706 Kč.
Plat webmastera
Je to správce internetových stránek, stará se o jejich kvalitu a také hlídá jejich technický stav. Jeho plat se pohybuje mezi 28 040 až 54 148 Kč.
Plat správce počítačové sítě
Správce počítačové sítě nastavuje parametry počítačových sítí a jeho hlavním úkolem je zajistit funkčnost a bezpečnost sítě. Jeho plat se pohybuje mezi 29 916 až 67 460 Kč.
Plat správce informačního systému
Podobně jako správce počítačové sítě má za úkol zajistit funkčnost a bezpečnost operačního systému a nastavuje jeho parametry. Platově je na tom však lépe, čeká ho odměna mezi 30 077 až 75 185 Kč.
Plat specialisty technické podpory
Poskytuje telefonickou a e-mailovou podporu koncovým uživatelům, identifikuje příčinu problému a navrhuje možná řešení. Vydělá si přibližně 27 782 až 65 660 Kč.
Plat softwarového inženýra
Vyvíjí software, testuje ho, opravuje vzniklé chyby a také poskytuje technikou podporu klientům. A v současné době se jeho plat pohybuje mezi 44 415 až 113 910 Kč.
Plat servisního inženýra
Vypracovává technické zprávy, zaškoluje pracovníky, opravuje a udržuje v chodu IT techniku a vydělá si mezi 36 443 – 76 020 korunami.
Plat IT analytika
Ladí počítačový systém k dokonalosti, odstraňuje chyby, koordinuje systémové testy a také komunikuje s uživateli systému. A jeho plat? Ten se pohybuje v rozmezí od 39 912 do 77 636 Kč.
Plat produktového manažera
Definuje potřeby klienta, zjišťuje požadavky na systém nebo aplikaci a rovněž provádí analýzu a tvorbu use case pro programátory. Aktuálně si vydělá něco mezi 46 618 a 114 851 Kč.
Plat IT konzultanta
Vytváří funkční a technické specifikace a podílí se na vývoji produktů. Realizuje úpravy a změny v produktu a analyzuje problémové oblasti, rovněž implementuje opravy. IT konzultant si může přijít na 36 685 Kč, ale také může dosáhnout až na 86 663 Kč.
Plat IT testera
Pracovník připravuje testovací data, report zjištěných chyb a mimo jiné také vyhodnocuje výsledky uskutečněných testů. Vydělá si zhruba od 30 750 korun do 68 027 Kč.
Plat webmastera
Především testuje stránky, aby byly uživatelsky přívětivé, optimalizuje chod webových stránek na základě úpravy technických parametrů hardwaru nebo vylepšením uživatelské dostupnosti. Jeho příjem se pohybuje mezi 28 040 – 54 148 Kč.
Plat cloud specialisty
V jeho kompetenci je navrhování a implementace zlepšení produkční verze aplikace, aby byla zajištěna bezpečnost a škálovatelnost, řeší technické problémy při správě cloudové infrastruktury a také zodpovídá za návrhy a implementaci cloudových služeb. Jeho příjmy se pohybují mezi 42 290 – 103 745 Kč.
Chcete znát výši platu všech IT pozic, které v Česku existují? Navštivte portál platy.cz.