Radoslav Kubiš, Foto: okgroup.cz
Předseda představenstva finančně poradenské společnosti OK Holding Radoslav Kubiš řekl, že pro finanční poradenství má nejvýraznější dopad distanční způsob práce. Porady uvnitř firmy i pracovní schůzky se musí řešit pomocí videokonferencí. Obchodníci však potřebují být s klienty a obchodními partnery v osobním kontanktu. Přípouští však, že díky ušetřenému času, kdy nemusí nikam jezdit, se mohou věnovat právě pracovním jednáním více.
Kubiš v rozhovoru pro Právo připustil, že ho vůbec nenapadlo, že by situace ohledně šíření koronaviru mohla dojít tak daleko. Dodal, že určitě není jediným, kdo by si něco podobného vůbec připustil. Je to bohužel skutečnost, se kterou se musí společnosti včetně jejích následků vyrovnat. Svět podle něj nebude takový jako před COVID-19.
Poslední pár let prý uvažoval nad tím, jak dlouho nám asi ještě vydrží doba neustálého ekonomického rozkvětu a relativního klidu. Nikdo si však neuměl představit, že ji takřka ze dne na den ukončí celosvětová pandemie. Podle něj je však jisté, že lidstvo už potřebovalo dostat přes pusu. Teď je prý na nás, jak s tím naložíme. Především bychom měli mít úctu k těm, kterým pandemie vzala to nejcennější, život.
„Změny jsou nevyhnutelné“
Podle Kubiše je otázkou, jak dlouho tato situace bude trvat. Všechno záleží na tom, která území a státy budou nejvíce postiženy. S tím souvisí i to, jak moc se změní a sníží pocit ztráty jistého komfortu, na který jsme si během let zvykli. To by pak mohlo následně vyvolat tlak na vládnoucí vrstvy na rozhodovací úrovni v rovině jednotlivých světadílů, stáů nebo aliancí.
Změny jsou podle něj nevyhnutelné. Stačí se prý podívat na to, jak mají jednotlivé země rozdílné přístupy k řešení pandemie na národních úrovních. Globalizace už neplatí, všichni nyní sledují primárně své vlastní cíle. Problémem je, že se příslušné autority nedokázali dohodnout ani v časech relativního klidu, natož nyní v době ohrožení. Kubiš poukazuje na zcela rozdílné chování uvnitř EU.
Vláda by měla hovořit jen o opatřeních, která opravdu zavede
Kubiš oceňuje rychlá opatření, která Česká republika přijala. Podle něj je pravděpodobné, že nám pomohla zamezit italskému nebo španělskému scénaři. Někdy však má pocit, že v některých případech jde jen o politické body a osobní PR jednotlivých členů. Tvrdí, že by nebylo na škodu omezit některá mediální vystoupení a hovořit jen o těch opatřeních nebo bodech, které se reálně zavedou. Nelze se pak divit, že v tom lidé mají častokrát zmatek.
Kubiš kritizuje například to, jak dlouho se mluvilo o 15 tisících měsíčně pro OSVČ. Podle intenzity a formulací jednotlivých ministrů to znělo jako jistá věc. A pak zničehonic, OSVČ dostanou 25 tisíc a to pouze jednorázově. Jestli dostanou něco dalšího, není jasné.
Přitom je to podle něj jednoduché. Vláda by měla hovořit jen a pouze o opatřeních, která se reálně zavedou, tedy ta která jsou opravdu na stole. Neměla by slibovat za každnou cenu, měla by se poradit na dané téma s odborníky dříve, než se něco vypustí na veřejnost. To nejdůležitější je pak rychlé zavedení, bez neustálých změn. Mementem této situace je například otevírací doba pro seniory v obchodech a lékárnách.
Chápe však, že v současnosti je to pro všechny zcela nová situace. Podotýká, že je však důležité, abychom se dokázali poučit z chyb. Také si máme vážit našeho zdravotnictví, které je opravdu na vysoké úrovni. Máme vynikající lékařské kapacity a vzhledem k celosvětovému měřítku disponujeme velkou a fundovanou skupinou zdravotníků.
Dopad opatření
Podle Kubiše je potřeba nevíce pomoci střednímu podnikatelskému sektoru, aby tuto nelehkou dobu přežil s minimálními ztrátami. Problém nastane, pokud nebude fungovat výroba doplněná opětovným nastartováním odpovídající spotřeby.
Poukazuje především na to, v jaké situaci jsou nyní cestovní ruch, gastro, letectví, automobilový průmysl a na ně navázané dodavatelské řetězce. Stejně tak i OSVČ, kteří museli ze dne na den uspat své podnikání a zůstali bez příjmů.
Tato doba však vytváří vzhledem k omezení kontaktů rozvoj digitálních řešení. Online řešení jdou ruku v ruce s offline službami, které se porstřednictvím internetu nabízí a poskytují. Obává se však, že růst v tomto sektoru zcela nevyrovná propad v řadě dalších.
Dopad na pojišťovnictví
Co se týče pojišťovnictví, tvrdí Kubiš, že během posledních tří čtyř týdnů zažívá toto odvětví revoluci. V řádu několika dnů je většina služeb dostupná online. Situace ohledně koronaviru však bude mít zcela jisté obrovský dopad i na tento sektor z hlediska návaznosti na propad jednotlivých oborů českého hospodářství.
Princip pojištění se podle něj nezmění. To tu neustále bude, aby nás uchránilo od finančních následků nahodilých událostí, které sebou nesou škody na zdraví nebo majetku. Tvrdí, že správnou otázkou nyní je, zda se nezmění jeho forma či obsah. „Například, co je dnes v pojištění kryto a co bývalo globálně vyloučeno, třeba pandemie. Dnes se k ní řada pojistitelů a zajistitelů (pojišťovny pojišťoven, poznámka redakce) staví čelem a z pojištění ji nevylučují.“
Rozvoj digitalizace, vývoj legislativy a rostoucí požadavky na regulaci kladou podle něj obrovské nároky na technologie a rozvoj IT. Samostatnou kapitolou je pak prý osobní vzdělávání lidí. To je smysluplné jen tehdy, když má jasně stanovená pravidla a rozumné limity pro splnění podmínek. Je přesvědčen, že neustále změny a nové limity a řada dalších požadavků, jsou dlouhodobě neúnosné především pro malé zprostředkovatelské společnosti.
Nejvýraznějším dopadem ve firmě je podle Kubiše distanční způsbo práce. Porady i pracovní schůzky se musí řešit videokonferenčně a změny či nové smlouvy se řeší digitálně. Chod celého uskupení OK HOLDING se však v souvislosti se stávající situací nezastavil, naopak říká, že se díky partnerům v pojišťovnách a distribuční síti zrychlil v dobrém slova smyslu.
Situace po krizi
Na otázku, jaká bude situace až skončí současná krize, Kubiš odpovídá tak, že některé změny budou nevratné. Všichni se budou muset naučit více využívat nové technologie a významně do nich i nadále investovat. Zejména v této době je podle něj nezbytné mít sjednané vhodné pojištění, které chrání klienta před mnohem hůře zvládnutelnými finančními dopady v případě škod na zdraví, majetku nebo odpovědnosti.
U investic by se měli investoři držet svých dlouhodobých strategií. Historie však ukazuje, že akciové trhy jsou v delším časovém horizontu schopny odměnit investory za zvýšené riziko vyššími zisky, a to navzdory občasným propadům.
To samé platí pro investice. Investoři by se měli držet svých dlouhodobých strategií. Zvýšená volatilita je pro akciové trhy charakteristická. „Historie však ukazuje, že akciové trhy jsou v delším časovém horizontu schopny odměnit investory za zvýšené riziko vyššími zisky, a to navzdory občasným propadům.“
Kubiš je mimojiné přesvědčen, že každá krize je příležitostí a že z ní nezávislé finanční a pojišťovací poradenství vyjde se vztyčenou hlavou a silnější než předtím.
Zdroj: novinky.cz