Česko s největší pravděpodobností nepošle do Ruska v rámci tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany tzv. bezpečnostní dotazník. To by prakticky znamenalo vyloučení ruské státní firmy Rosatom z účasti na této zakázce. Jde o reakci na sobotní zveřejnění informací bezpečnostních služeb, že se ruské rozvědka GRU měla podílet na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014.
„O tendru bude rozhodovat budoucí vláda. Připravujeme bezpečnostní posouzení a neumím si představit, že bychom po posledních událostech oslovili i Rosatom. Pravděpodobnost, že bude pozvaný do tendru, je tedy minimální,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Podle informací z okolí českého premiéra Andreje Babiše je možné předpokládat, že vláda o vyloučení Rosatomu z přípravy tendru rozhodne v rámci několika dní.
Vicepremiér Jan Hamáček v Otázkách Václava Moravce v neděli řekl, že Rusové by se neměli tendru na dostavbu Dukovan ani jako subdodavatelé.
Zapojení Ruska do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích podle ekonomů ochladí obchodní vztahy Česka a Ruska. Zatím se však nedá říci, do jak velké míry.
„V současnosti musíme počkat, jaký bude postup Evropské unie vůči Rusku. Zda přistoupí k ekonomickým sankcím a jakou budou mít podobu. Ať tak či onak, může dojít k ochlazení obchodních vztahů.“ uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Dodala, že kauza v první řadě ovlivní oblast energetiky.
Vrbětická kauza se však odrazí i na dalších oblastech česko-ruského byznysu. V Rusku totiž v posledních letech uzavíraly některé české firmy smlouvy za miliardy korun. Vícero smluv se uzavřelo v listopadu 2017 na česko-ruském podnikatelském fóru za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana. Jde o smlouvy a dohody za celkem 19 miliard korun.
Dále čtěte:
USA uvalily sankce na Rusko a vyhostily deset diplomatů
Německý regulátor vyšetřuje WhatsApp kvůli plánované změně podmínek
Zdroj: ČTK