Evropská unie a Británie došly k dohodě o podobě vztahů mezi nimi od ledna 2021, odkdy končí přechodní období brexitu. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je dohoda dobrá, spravedlivá a vyvážená. Britský premiér Boris Johnson uvedl, že díky ní Británie získá zpět kontrolu nad svým osudem. Obě strany se tak vyhnou chaotickému návratu obchodních bariér, přesto je čeká spousta změn.
Nulová cla a kvóty na zboží
První změnou je zavedení nulových cel a kvót na veškeré zboží a produkty, se kterými se mezi Velkou Británií a EU obchoduje. Británie tak získá přístup na unijní trh jako žádná jiná třetí země. Bez dohody by musely obě strany obchodovat s cenovými přirážkami, což by zvýšilo cenu pro spotřebitele a snížilo konkurenceschopnost vývozců.
Konec volného pohybu služeb a další obchodní bariéry
Británie už nebude mít volný přístup na unijní trh jako doposud. Od 1. ledna končí například volný pohyb služeb. Pokud tedy britské firmy chtějí nabízet své služby v zemích EU, budou si muset v některých zemích EU založit své sídlo nebo se úplně přestěhovat. Tyto změny by se měly později projevit i v obchodu se zbožím. Postupně také vzniknou technologické obchodní bariéry, výrobci budou například muset vytvořit dvojí výrobní linky.
Britští exportéři budou také muset prokazovat původ výrobků, které chtějí prodávat v EU. Zvýhodněný přístup Británie na evropský trh by totiž mohly zneužívat firmy z jiných zemí, které by své produkty mohly prodávat přes britské prostředníky a vyhnuly by se tak clům.
Zboží bude muset na hranicích procházet kontrolou, dohoda ale zajišťuje zjednodušení některých procesů. EU a Británie si například budou uznávat seznamy důvěryhodných obchodníků. Dohoda také přímo zavádí cílené jednodušší procedury pro vybrané sektory jako automobilový průmysl, vinařství nebo farmacie.
Konec volného pohybu mezi členskými státy EU a Británií
Britští občané už nebudou moci pracovat, žít, studovat nebo začít podnikat v zemích EU bez udělení víza. Mezi státy EU a Británií budou zavedeny hraniční kontroly.
Dlouhodobé pobyty se v Británii řídí novým vízovým režimem a po skončení přechodného období na přelomu roku budou pro nové příchozí předmětem úředního povolení.
Británie i nadále umožní bezvízový přístup na své území všem členským zemím EU pro krátkodobé cesty za účelem dovolené nebo návštěvy. Cestující však nesmí zapomenout, že jim už nebude stačit občanský průkaz, ale musí se prokázat cestovním pasem.
Británie opustí program Erasmus
EU nabízela Británii, aby setrvala v programu studentských a učitelských výměn a pracovních stáží Erasmus+, který Unie financuje ze svého rozpočtu. Britská vláda to však odmítla s tím, že nesouhlasí s výší finančního příspěvku do programu.
Britské školy tak od 1. ledna zmizí z nabídky Erasmu. Velká Británie přitom dlouhodobě patřila mezi nejoblíbenější destinace. Studijní program každoročně využívalo 15 tisíc Britů.
Vláda však ohlásila záměr vytvořit svůj vlastní program, který by Britům i nadále zajistil přístup na nejlepší evropské a světové univerzity. Program ale nebude financovat účást evropských studentů přicházejících do Spojeného království.
Vyřešení sporu o rybolov
Velká Británie původně odmítala, aby rybářské flotily zemí EU dál vstupovaly do britských vod. Unie však trvala na dočasném přístupu, aby se rybáři z dotčených zemí mohli připravit na změny.
Rybáři ze členských zemí EU tak budou moci dalších pět a půl roku volně vstupovat do pásma výlučné ekonomické zóny Velké Británie 200 mil od pobřeží i do pobřežního pásma 6 – 12 mil od pobřeží. To má také mimo jiné zajsitit přístup irských rybářů do Keltského moře.
EU se výměnou za to vzdá čtvrtiny kvót na výlov, které zaberou britští rybáři, a nechá otevřený trh pro vývoz britských rybářů. Tato pravidla by měla platit do poloviny roku 2026, poté se bude o nových podmínkách vyjednávat každoročně.
Další oblasti, které dohoda zahrnuje
Británie i EU se společně zavázaly zachovat vysokou úroveň ochrany v oblastech, jako je životní prostředí, boj proti klimatickým změnám a ceny emisních povolenek. Británie bude používat vlastní systém obchodování s povolenkami. Obě strany se rovněž zavázaly chránit sociální a pracovní práva obyvatel. Zachovány budou standardy transparentnosti v daňové politice.
Británie se do roku 2027 bude nadále podílet na mnoha evropských programech, jako je například program na podporu vědy a výzkumu s názvem Horizon Europe, na které Spojené království finančně přispívá.
Platnost dohody
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel v Bruselu podepsali dohodu ve středu. Dokument bude letecky doručen do Londýna, kde jej podepíše premiér Boris Johnson.
Dále čtěte:
Británie jako první schválila vakcínu AstraZeneca
Zeman daňový balíček nepodepsal, ale ani nevetoval