Zadejte hledaný výraz...

Jaké změny budou v zákoníku práce od 1. ledna 2021

Od 1. ledna 2021 začne platit několik novinek v zákoníku práce. V tomto článku vám přinášíme přehled nejdůležitějších změn, mezi něž patří například počítání dovolené, která se bude nově počítat místo dní na hodiny.

Dovolená na hodiny

Dovolená se bude nově vypočítávat na hodiny podle týdenní pracovní doby. Výměra bude pořád stanovena na týdny, její délka však bude záviset na odpracovaných hodinách.

Pro lidi, kteří pracují v klasickém režimu pracovní doby 40 hodin týdně, se v podstatě nic nemění. Místo dvaceti dnů budou mít volno 160 hodin, na každý den dovolené tak použijí osm hodin, které by strávili v práci. Pro pracovníky, kteří mají různě dlouhé směny, bude výhodnější vzít si dovolenou v dny delší směny.

Zaměstnanec bude mít v roce 2021 na dovolenou nárok, pokud u zaměstnavatele odpracoval 52 týdnů nebo odpracoval stejné období v kratší pracovní době (v tomto případě dostane méně hodin dovolené).

Sdílené pracovní místo

Nově se také zavádí sdílená pracovní místa. Zaměstnavatel se může se dvěma nebo více zaměstnanci s kratší pracovní dobou a stejný druhem práce domluvit na výkonu práce na jednom sdíleném pracovním místě. Ministerstvo očekává, že se do tohoto způsobu zapojí rodiče s malými dětmi, senioři a studenti do pracovního procesu na kratší úvazek. Rozvrh práce si pak budou plánovat samotní zaměstnanci, kteří se o danou pozici dělí. Zaměstnavateli by tak měla odpadnout část administrativní zátěže.

Náhrada újmy

Změna nastává i u náhrad újmy. Pokud zaměstnanec kvůli vážnému pracovnímu úrazu zemře, bude jednorázové odškodnění kvůli úmrtí dvacetinásobek průměrné mzdy (přibližně 720 tisíc korun). Dříve nebyla částka vázána na průměrnou mzdu, ale pevně stanovena na 240 tisíc korun. Pozůstalí budou mít také právo na peníze na náhrobek ve výši 1,5násobku průměrné mzdy.

Dále čtěte:

Stát bude platit výživné za neplatiče

Živnostníci mohou od pondělí žádat o ošetřovné za listopad


Vydáno
23. 12. 2020
Tagy