Hrubý domácí produkt (HDP) v Česku klesl za první kvartál o 3,6 procent proti minulému čtvrtletí. Jedná se tak o nižší pokles než v nejvíce postižených lokalitách. HDP v Itálii poklesl o 4,7 %, ve Španělsku o 5,2 % a ve Francii o 5,8 %. Přesto je však v Česku situace viditelně horší než v sousedním Německu, kde HDP poklesl o 2,2 procent.
Menší pokles HDP v Německu může být do určité míry ovlivněn pozdějším zavedením karanténních opatření. Předpokládá se, že koronavirus zásadně ovlivní až druhé čtvrtletí. Ve srovnání s Českem však byla opatření mírnější a jejich rozvolňování přicházelo přibližně stejně jako v Česku. Je tedy možné, že dopady epidemie budou v Německu o něco nižší než v Česku. Německá vláda navíc poskytuje daleko rychlejší a masivnější pomoc. Připravuje nyní velký záchranný balík, který může dosáhnout až 60 % HDP.
Výhoda průmyslu
Oproti Španělsku, Itálii a Francii má Česko i Německo dvojí výhodu. Celkový průběh pandemie je mírnější a uvolnění v druhém čtvrtletí přichází o něco dříve. Také je výhodou, že ekonomicky jsou Česko a Německo více průmyslově orientovaní. Karanténní opatření totiž některé služby (obchod, doprava, cestovní ruch) přímo uzavřela, zatímco průmysl byl negativními dopady ovlivněn nepřímo (skrze nízkou poptávku spotřebitelů nebo výpadky v subdodávkách). Itálie a Francie žijí daleko více službami, proto mají v první fázi epidemie výraznější potíže.
Nejistá budoucnost
Prozatím však panuje všeobecná nejistota, jak všechno bude vyvíjet dál. Uvolnění opatření mohou některé služby automaticky restartovat, dopady do průmyslu však mohou být dlouhodobějšího rázu. Opatrnější spotřebitel, osekávání investic a rozpad některých nadnárodních výrobních řetězců může zanechat trvalé šrámy. Oživení průmyslu také ztěžuje pokračující čínsko americká obchodní válka a brexit, stejně jako nejistota v evropském automobilovém průmyslu.
U části investorů nyní převládá strach z alternativního scénáře ČNB (o tom, že koruna oslabí až na 30 EUR/CZK). Více se dočtete zde. Pokud by však ztráty koruny měly pokračovat, můžeme se nakonec dřív dočkat reakce centrální banky.
Pochmurná americká data z maloobchodu a průmyslu za duben se na kurzu eurodolaru nijak dramaticky neprojevila. Pro trh jsou totiž tato čísla stará a soustředí se na vysokofrekvenční data či jiné předstihové ukazatele, například index PMI, který bude zveřejněný v tomto týdnu.
Ropa Brent startuje nový týden zostra a dostává se nad 33 dolarů za barel. Americká lehká ropa prolomila hranici 30 dolarů za barel. Zdá se již nepravděpodobné, že by se opakovala epizoda se zápornými cenami. V USA i ve zbytku světa totiž posledních týdnech opadly obavy z přehlcení skladovacích kapacit díky tomu, jak stoupá ropná poptávka.
Dále čtěte:
Kam nyní investovat podle Radovana Vávry
Studie potvrdila nakažlivost koronaviru už před prvními příznaky
Zdroj: Patria.cz