Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého skončilo období, kdy firmy potřebovaly okamžitou pomoc státu. Do konce roku však bude dál potřeba stimulovat některá odvětví, například cestovní ruch. Dlouhý také uvedl, že z více než jednoho bilionu korun, který vláda slíbila na podporu ekonomiky a byznysu, se mezi podnikatele dostalo jen zhruba sto miliard.
Vláda podle Dlouhého zvládla krizi dobře. Pochopitelná je podle něj i výše schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun. Jako problémový se však ukázal stav státní správy, která nedokáže takové situace řešit.
30 návrhů na oživení podnikání
Podnikatelské svazy nyní předložily vládě sadu třiceti návrhů na oživení podnikání. Navrhují například dočasně snížit spotřební daň z motorové nafty, která se promítá do ceny přepravy zboží nebo zavést mimořádné odpisy nově pořízeného majetku.
Podle Hospodářské komory jsou peníze z programu Pětadvacítka jen jinou formou podpory v nezaměstnanosti. Peníze směřovaly na živobytí lidí, nikoliv na podporu jejich podnikání. Velkou část balíku vládní pomoci pak tvoří bankovní záruky za poskytnuté úvěry.
Pomoc českému průmyslu
Vláda by se měla soustředit i na průmysl. V ČR zajišťuje jednu třetinu míst v soukromém sektoru. Samotný automobilový sektor přitom zaměstnává zprostředkovaně až půl milionu zaměstnanců a tvoří devět procent českého HDP. Podle předsedy Průmyslové sekce Hospodářské komory a ředitele Sdružení automobilového průmyslu Zdeňka Petzla by českému průmyslu pomohlo udržet zaměstnanost systémové nastavení kurzarbeitu po vzoru německého modelu. Do té doby by vláda měla prodloužit program Antivirus.
Dlouhý to zdůvodňuje tím, že tyto peníze podnikatelé vrátí do státního rozpočtu. Protože jsou úročené, vrátí je dokonce i s úroky. Aby však mohli podnikat, platit daně do státní kasy, potřebují k tomu od vlády dobré podmínky.
Podle Dlouhého skončilo období, kdy firmy potřebovaly okamžitou pomoc státu. Další osud podnikatelů bude podle něj záviset především na jejich vlastních schopnostech. Do konce roku však bude dál potřeba stimulovat některá odvětví, například cestovní ruch. Ten bude podle něj potřebovat přímé dotace stejně jako marketingovou podporu ČR jako turistické destinace.
Protiepidemiologická opatření
Podnikatelské organizace také uvedly, že jsou připraveny kromě svých návrhů jednat s vládou o tom, jak vylepšit protiepidemiologická opatření v podnicích, která by se zavedla na podzim letošního roku jako prevence proti případné druhé vlně koronaviru.
Podle Dlouhého je lepší, aby na to byly připraveni. Nikdo si už totiž nepřeje, aby vláda opět plošně vypnula českou ekonomiku. Lokální ohniska se navíc týkají i lokálních zaměstnavatelů. Podle něj je tedy nutné i do firem poslat jasné instrukce, jak mohou přispět v prevenci šíření nákazy.
Dále čtěte:
Nízká míra nezaměstnanosti v Evropě, tedy prozatím
Nárůst počtu případů onemocnění COVID-19 v Česku
Zdroj: ČTK; businessinfo.cz