Nadcházející prezidentské volby v USA nejsou důležité jen pro obyvatele Ameriky a ekonomiku této země. Podle analytiků dokáže evropské trhy a hospodářské vyhlídky ovlivnit každý, kdo se po volbách ocitne v Bílém domě.
Holger Schmieding, hlavní ekonom banky Berenberg, tvrdí, že politika USA představuje vážné riziko pro evropskou ekonomiku. Varoval, že napadení výsledku voleb může vést k vážné nejistotě a výrazným pouličním protestům v USA přívrženci strany, která prohraje. Pokud by byl výsledek těsný, rozhodujícím by se podle něj staly hlasy zaslané poštou. To by oddálilo výsledek a mohlo by to otevřít dveře právním a dalším komplikacím. Poslední slovo by nakonec mohl mít i Nejvyšší soud. To by podle Schmiedinga mohlo dočasně zasáhnout trhy a důvěru mimo USA.
Podle vedoucího ekonoma Saxo Bank Steena Jakobsena a jeho týmu podceňují trhy možnost sporného výsledku. Jakobsen uvedl, že se obává, že americké volby jsou největším politickým rizikem za posledních několik desetiletí.
Další otázkou je obchod. Pokud bude znovuzvolen Trump, existují obavy, že by mohl začít obchodní válku s Evropou, s čímž vyhrožoval dříve, kdy tvrdil, že Evropa v mnohém chovala ke Spojeným státům hůře než k Číně.
Obchodní válka by poškodila evropské i americké ekonomiky. EU by měla nejspíše větší ztráty, pokud by byla uvalena cla na její dovoz do USA. Podle údajů Eurostatu měla EU v roce 2019 s USA přebytek 153 miliard eur, což znamená, že do USA více vyváží. Vývoz EU do USA v roce 2019 představoval zhruba 384 miliard eur, zatímco dovoz z USA do EU byl přibližně za 232 miliard eur.
Někteří američtí technologičtí giganti podle Schmiedinga zaznamenali významný podíl globálního zisku na trhu EU. Vztahy mezi USA a EU jsou tedy pro obě strany velmi důležité.
Vítězství Bidena by podle Schmiedinga mohlo přinést další výzvu pro Evropu. „Demokratická vlna“ by mohla připravit půdu pro velké zvyšování daní v USA a nadměrnou regulaci trhu práce, což může omezit aktuální americký trend a ovlivnit exportně orientovanou Evropu. Biden jako prezident by mohl zrušit Trumpovo snížení daní, přidat další zvyšování a pokračovat v expanzivních výdajích a sociální politice.
„Mnoho pozorovatelů by to považovalo za negativní pro trhy a růst trendů v USA. Vzhledem k důležitosti Spojených států pro globální a evropskou ekonomiku by to mohl mít potenciální negativní důsledky mimo USA.“ uvedl Schmieding pro CNBC.
Někteří však s touto analýzou nesouhlasí. Tým strategické alokace aktiv v UBS Asset Management uvedl, že zvýšení daní a veřejných výdajů pod taktovkou Bidena by mohlo podpořit trhy mimo USA. Zdůraznili, že fiskální výdaje USA jsou pro makroekonomický a globální výhled trhu důležitější jako změny daňové politiky.
Ve stínu TikToku expandují další čínské aplikace
Pandemie může zbrzdit oživení poptávky po energii
Zdroj: CNBC