Realitní zprostředkovatelé museli podle zákona o realitním zprostředkování přejít z volné živnosti na vázanou živnost a doložit doklady prokazující splnění odborné způsobilosti do 3. března. Vláda však dne 17. 2. 2021 souhlasila s prodloužením tohoto termínu do konce tohoto roku pro stávající realitní zprostředkovatele.
Realitní makléři nestíhají lhůtu
Původní lhůta do 16. 4. 2020 byla již v loňském roce posunuta do 3. března. Podle statistik však mnozí realitní makléři nejsou schopni tuto lhůtu splnit.
Důvodem jsou nejčastěji chybějící zkoušky u autorizované agentury pro doložení profesní kvalifikace „realitní zprostředkovatel“ podle zákona č. 179/2006 Sb. o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání).
Z důvodu aktuálních opatření však možnost získat kvalifikaci a složit zkoušku byla značně omezena.
Realitní makléři, kteří termín nestihli, tak stojí před volbou zda činnost přerušit nebo pokračovat v činnosti a riskovat sankce spojené s nedovoleným podnikáním.
Návrh na prodloužení lhůty
Poslanci však předložili návrh novely, který by tuto lhůtu posunul na konec roku 2021 pro stávající realitní zprostředkovatele. S omezujícími podmínkami pro činnost by se týkala i nováčků v oboru.
Vláda se k tomuto návrhu 17. února 2021 vyjádřila kladně. Sněmovna propustila návrh novely ZRZ do druhého čtení, určila k projednání v Hospodářském výboru, a to ve zkrácené lhůtě 14 dní. Návrh novely bude dle informací kompletně předělán.
Pokud by návrh prošel, lhůta pro doložení odbornosti, resp. lhůta pro přechod z volné živnosti na živnost vázanou pro již dříve podnikající realitní zprostředkovatele v režimu volné živnosti, by byla prodloužena do 31.12.2021 (nyní lhůta končí 3.3.2021).
Do stejného data (tedy do 31.12.2021) by nově mohli do realitních kanceláří nastupovat nováčkové bez praxe či vzdělání a již od nástupu vykonávat realitní činnost, a to s omezením pracovat ve smluvním vztahu s realitním zprostředkovatelem a neposkytovat úschovy (zjednodušeně – makléř by musel pracovat v realitní kanceláři).
IAP je akreditovanou osobou dle požadavků ČNB a v současné době pořádá zkoušky odborné způsobilosti pro poskytování spotřebitelských úvěrů, podnikání na kapitálovém trhu (investice), distribuci pojištění a rekvalifikace realitních zprostředkovatelů.