Od ledna 2021 je možné poskytovat daňově zvýhodněné stravování vedle jídelen a stravenek také přímo v penězích. Tuto změnu přináší stravenkový paušál schváleny v rámci daňového balíčku pro rok 2021. Příspěvek tak budou moci využít i zaměstnanci, kteří na něj v minulém roce nedosáhli. Ti, kteří na stravenkový paušál přejdou, si ušetří administrativní kroky a náklady na poplatky a provize, které jsou spojené se stravenkami.
Stravenkový paušál není koncem klasických stravenek, ale doplňuje dosavadní možnosti daňově zvýhodněného stravování. Zaměstnavatelé tak nově mohou poskytovat příspěvek také přímo v peněžní formě. Tento příspěvek na stravování bude na straně zaměstnance rovněž osvobozen od daní i pojistných.
Firmy, které jsou spokojeny s dosavadním modelem zvýhodněného stravování, mohou u něj zůstat a nic se tak pro ně nemění.
Někteří zaměstnavatelé zajišťují stravu zaměstnancům ve firemní jídelně. Další pak dávají svým zaměstnancům stravenky na nákup jídla. Řada firem však nenabízí ani stravenky ať už z důvodu administrativní náročnosti, nemožnosti uplatnit stravenky v místě výkonu práce nebo kvůli provizím stravenkových společností.
Zaměstnavatelé však mohou poskytovat tento příspěvek na stravování bez existence zprostředkovatele, čímž se vyhnou papírování a poplatkům.
Cílem tohoto příspěvku je umožnit dalším zaměstnancům, aby se mohli najíst za daňově zvýhodněných podmínek. Daňově zvýhodněné stravování si budou moci dovolit i malé firmy nebo živnostníci s jedním nebo dvěma zaměstnanci.
Jak to funguje?
Zaměstnavatel si může uplatnit jako daňově uznatelný náklad až 55 procent ceny jídla nebo stravenky. Zbylých 45 procent doplácí zaměstnanec ze své čisté mzdy. Na stravenku v hodnotě 100 korun tak zaměstnavatel přispívá 55 korun, které zaplatí stravenkové firmě a odečte si tento náklad z daňového základu. Toto daňové zvýhodnění u stravenkového paušálu zůstává. Nově však zaměstnavatel vyplatí zmíněných 55 korun přímo svému zaměstnanci a zbývajících 45 korun tak zůstává zaměstnanci ve výplatě.
Jak se vypočítává daňově uznatelná část příspěvku?
Daňově uznatelná část příspěvku na stravování se vypočítává jako 70 procent z hodnoty stravného na pracovních cestách stanoveného vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí. V roce 2020 tak mohl zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci za každý odpracovaný den až 72 korun. Za 21 odpracovaných dní si tak mohl zaměstnanec přijít za každý odpracovaný den až 72 korun.
Výhoda stravenkového paušálu pro zaměstnance
Zaměstnanec si už nebude muset hlídat, aby mu stravenka nepropadla (ročně u nás propadne více než 100 milionů korun na stravenkách). Nebude také muset řešit, že některé restaurace stravenky nepřijímá. Zaměstnanec navíc nemusí dokládat, že peníze utratil za oběd v restauraci. Jídlo patří mezi základní potřeby a lidé neomezí své stravovací návyky kvůli tomu, že budou čerpat příspěvek na stravování rovnou v penězích.
Stravenkový paušál navíc nemůže být předmětem soudního výkonu rozhodnutí ani exekuce. Stejně jako stravenka je i peněžitý příspěvek na stravování samostatným nenárokovým benefitem, který může zaměstnavatel poskytovat zaměstnanci nad rámec mzdy.
Paušál přináší výhodu i pro restaurace
Pokud host zaplatí stravenkou, restaurace pak musí zaplatit stravenkové firmě provizi ve výši 5 až 7 procent z nominální hodnoty stravenky. Na jejich proplacení navíc musí čekat i několik týdnů. Díky peněžnímu paušálu se tak těmto problémům vyhnou. Stravenkový paušál tak vychází restauracím vstříc v těchto těžkých časech, kdy potřebují peníze okamžitě.